Antonin

Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów,
park krajobrazowy, zabytkowa kaplica

Ogólne informacje

Wieś w gminie Przygodzice, powiat ostrowski. Antonin jest znanym w regionie ośrodkiem wypoczynkowym z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Znajduje się tutaj rezerwat przyrody Wydymacz. Antonin położony jest około 15 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego, przy drodze krajowej nr 11 (Poznań-Bytom). Początkowo był znany jako Szperek, a od XIX wieku już jako Antonin, na cześć Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Antoninie warto także zobaczyć:

Ostrzeszów ok. 12 km.
romański kościół w Kotłowie z XII wieku ok. 13 km.
Ostrów Wielkopolski
ok. 15 km.
Odolanów ok. 15 km.

Historia

Początek wsi wiąże się z powstaniem drewnianego pałacu dla namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Wkrótce zaczął on pełnić funkcję siedziby nazwanej Antoninem od imienia założyciela. W otoczeniu pałacu uformowano park krajobrazowy, a w latach 20. i 30. XIX wieku zbudowano m. in. takie budynki, jak dom mieszkalny w stylu szwajcarsko- tyrolskim dla księcia Henryka (syn Antoniego), stajnie - wozownię, tzw. mleczarnie z salonem, ogrodówkę, szkołę oraz kaplicę- mauzoleum. W końcu lat 80. XIX wieku osada liczyła około 140 mieszkańców. Radziwiłłowie władali Antoninem do lat 40. XX wieku.

 

Antonin wg. Edwarda Raczyńskiego z 1842 roku

Ozdobny zamek łowiecki wzniesiony we wsi Antoninie pod Ostrowem, przez Antoniego X. Radziwiłła i Ludwikę z domu Pruskiego księżnę Radziwiłłową, pomnikiem jest smaku obojga i tkliwe wzbudza wspomnienia w tych, którzy w tym domu u nich gościli.
Zwykłym przecież porządkiem rzeczy ludzkich, wznoszą się tu i groby, obok domu będącego niedawno jeszcze przybytkiem towarzyskich uciech. Tu w tej kaplicy leżą zwłoki Antoniego i Ludwiki Radziwiłłów; tu także spoczywa córka ich Eliza Radziwiłłowna, której zgon gorzko opłakiwali ci wszyscy, którzy ją znali. Przechodniu, który tę okolicę zwiedzasz! Zatrzymaj się na chwilę nad temi grobami, a potem wstąp w gościne zamku antonińskiego progi. Tam jeżeli księżnę Wandę, jeżeli braci jej zastaniesz, niezawodnie mile przyjętym będziesz; dom ten albowiem, którego pierwszy kamień gościnność położyła, gościnnym być nie przestanie, dopóki zostawić będzie w ręku rodziny, której jest dzisiaj własnością.


Litografia, Aleksander Duncker (1813 - 1897)

Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów

Pałac został zbudowany w latach 1822 - 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac jest konstrukcji drewnianej, oszalowany, na podmurówce. Zbudowano go na planie krzyża greckiego, co jest rzadkością wśród tego typu rezydencji. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje sporych rozmiarów, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie wspartym na grubej kolumnie- kominie. Jest to doskonałe miejsce na koncerty muzyki poważnej, które odbywają się tutaj od czasu do czasu. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokoi mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.
W latach 60. XX wieku obiekt został częściowo zdewastowany i zamieniony na magazyn. Na szczęście w latach 1975- 1978 przeprowadzono generalny remont wraz z adaptacją na Dom Pracy Twórczej. Warto wspomnieć, że za renowację otrzymał prestiżową nagrodą Europa Nostra' 94. Obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja.
Wokół znajduje się rozległy park w stylu angielskim ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na środku stawu, na wysepce, znajduje się wykonany z białego marmuru nagrobek córek Antoniego Radziwiłła - Fryderyki Heleny i Luizy. W pobliżu także zabytkowe zabudowania utrzymane w stylu szwajcarsko- tyrolskim.

tel. (62) 734 83 00, (62) 734 83 02

Antonin, pałac.
Fotografia archiwalna, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz.

Antonin, pałac.

Antonin, pałac.

Antonin, pałac.

Antonin, pałac.Antonin, pałac.
Antonin, pałac.
Antonin, pałac.

Zabudowania w stylu szwajcarsko- tyrolskim

Antonin

Antonin

Antonin

Park krajobrazowy

Antonin

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest położony na pograniczu Wielkopolski i Śląska, rozciągnięty wzdłuż osi Ostrów Wielkopolski- Milicz- Żmigród. Jest uznawany za największy w Polsce o łącznej powierzchni 87040 ha. Został powołany 3 czerwca 1996 roku. Obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy.

Kaplica

Kaplica grobowa Radziwiłłów wzniesiona w 1835 roku według projektu J. H. Haeberlina w stylu neoromańskim. Rozbudowana pod koniec XIX wieku o bocznie wieże i część krypty. Wewnątrz znajdują się łuki z białego marmuru z dekoracją w stylu bizantyjskim wg. tradycji sprowadzone z Włoch. W podziemiach groby Radziwiłłów.

Antonin, kaplica.

Antonin, kaplica.

Antonin, kaplica.Antonin, kaplica.

Krypta:

Antonin, kaplica.

Antonin, kaplica.

Źródło: Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski, to jest Wojewodztw Poznańskiego, Kaliskiego i Gnieźnieńskiego, Poznań 1842; S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Antonin, pałac Radziwiłłów, hotel.
kalisz konferencje, kalisz restauracje, kalisz konferencje, kalisz wesela, kalisz szkolenia,
ostrów konferencje, ostrów restauracje, ostrów wesela, ostrów szkolenia.

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!

konferencje, seminaria, sale szkoleniowe, imprezy okolicznościowe, wielkopolska.