atrakcje

Antonin

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 2 Średnia: 5]

Wieś w gminie Przygodzice, powiat ostrowski. Antonin jest znanym w regionie ośrodkiem wypoczynkowym z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Znajduje się tutaj rezerwat przyrody Wydymacz. Antonin położony jest około 15 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego, przy drodze krajowej nr 11 (Poznań-Bytom). Początkowo był znany jako Szperek, a od XIX wieku już jako Antonin, na cześć Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Antonin

ładowanie mapy - proszę czekać...

Antonin 51.516595, 17.850723 Antonin

Pałac w Antoninie

Ozdobny zamek łowiecki wzniesiony we wsi Antoninie pod Ostrowem, przez Antoniego X. Radziwiłła i Ludwikę z domu Pruskiego księżnę Radziwiłłową, pomnikiem jest smaku obojga i tkliwe wzbudza wspomnienia w tych, którzy w tym domu u nich gościli.
Zwykłym przecież porządkiem rzeczy ludzkich, wznoszą się tu i groby, obok domu będącego niedawno jeszcze przybytkiem towarzyskich uciech. Tu w tej kaplicy leżą zwłoki Antoniego i Ludwiki Radziwiłłów; tu także spoczywa córka ich Eliza Radziwiłłowna, której zgon gorzko opłakiwali ci wszyscy, którzy ją znali. Przechodniu, który tę okolicę zwiedzasz! Zatrzymaj się na chwilę nad temi grobami, a potem wstąp w gościne zamku antonińskiego progi. Tam jeżeli księżnę Wandę, jeżeli braci jej zastaniesz, niezawodnie mile przyjętym będziesz; dom ten albowiem, którego pierwszy kamień gościnność położyła, gościnnym być nie przestanie, dopóki zostawić będzie w ręku rodziny, której jest dzisiaj własnością.

Pałac został zbudowany w latach 1822 – 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac jest konstrukcji drewnianej, oszalowany, na podmurówce. Zbudowano go na planie krzyża greckiego, co jest rzadkością wśród tego typu rezydencji. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje sporych rozmiarów, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie wspartym na grubej kolumnie- kominie. Jest to doskonałe miejsce na koncerty muzyki poważnej, które odbywają się tutaj od czasu do czasu. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokoi mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.
W latach 60. XX wieku obiekt został częściowo zdewastowany i zamieniony na magazyn. Na szczęście w latach 1975- 1978 przeprowadzono generalny remont wraz z adaptacją na Dom Pracy Twórczej. Warto wspomnieć, że za renowację otrzymał prestiżową nagrodą Europa Nostra’ 94. Obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja.
Wokół znajduje się rozległy park w stylu angielskim ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na środku stawu, na wysepce, znajduje się wykonany z białego marmuru nagrobek córek Antoniego Radziwiłła – Fryderyki Heleny i Luizy. W pobliżu także zabytkowe zabudowania utrzymane w stylu szwajcarsko- tyrolskim.

Zabudowania w stylu szwajcarsko- tyrolskim

Park krajobrazowy

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest położony na pograniczu Wielkopolski i Śląska, rozciągnięty wzdłuż osi Ostrów Wielkopolski- Milicz- Żmigród. Jest uznawany za największy w Polsce o łącznej powierzchni 87040 ha. Został powołany 3 czerwca 1996 roku. Obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy.

Kaplica

Kaplica grobowa Radziwiłłów wzniesiona w 1835 roku według projektu J. H. Haeberlina w stylu neoromańskim. Rozbudowana pod koniec XIX wieku o bocznie wieże i część krypty. Wewnątrz znajdują się łuki z białego marmuru z dekoracją w stylu bizantyjskim wg. tradycji sprowadzone z Włoch. W podziemiach groby Radziwiłłów.

Źródło: Edward Raczyński, Wspomnienia Wielkopolski, to jest Wojewodztw Poznańskiego, Kaliskiego i Gnieźnieńskiego, Poznań 1842; S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym