wycieczka
Atrakcje Wielkopolski- co warto zobaczyć?

Atrakcje Wielkopolski- co warto zobaczyć?

Wielkopolska to region z dużym potencjałem turystycznym- zobaczymy tutaj bogate w zabytki miasta, stare zamki, klimatyczne pałace i dwory, świątynie z wielowiekową historią oraz czyste jeziora. To także kolebka państwa polskiego z pierwszą stolicą w Gnieźnie. Dzięki nowemu systemowi głosowania każdy odwiedzający niniejszą stronę internetową może wybrać najlepsze i najciekawsze atrakcje. Dzięki oddanym głosom powstaje poniższy ranking:

Post / Page Order By:   Most Rated | Highest Rated
Chobienice

[Głosów:6    Średnia 5]
Rogalin

[Głosów:6    Średnia 5]
Gołuchów

[Głosów:6    Średnia 5]
Prusim (Olandia)

[Głosów:6    Średnia 4.8]
Wolsztyn

[Głosów:6    Średnia 4.8]
Dobrzyca

[Głosów:6    Średnia 4.8]
Ląd nad Wartą

[Głosów:5    Średnia 5]
Poznań

[Głosów:5    Średnia 5]
Koźmin Wielkopolski

[Głosów:5    Średnia 3.6]
Sieroszewice

[Głosów:5    Średnia 2.2]
Post / Page Order By:   Most Rated | Highest Rated
Gołuchów

[Głosów:6    Średnia 5]
Chobienice

[Głosów:6    Średnia 5]
Rogalin

[Głosów:6    Średnia 5]
Poznań

[Głosów:5    Średnia 5]
Ląd nad Wartą

[Głosów:5    Średnia 5]
Kórnik

[Głosów:4    Średnia 5]
Śmiełów

[Głosów:4    Średnia 5]
Antonin

[Głosów:3    Średnia 5]
Puszczykowo

[Głosów:2    Średnia 5]
Kościelec

[Głosów:2    Średnia 5]

Dotychczas odwiedziłem prawie trzysta wielkopolskich miast i wsi, postaram się więc wybrać te najciekawsze miejsca, które warte są odwiedzenia. Zachęcam do poznawania zabytków województwa według własnych zainteresowań korzystając z bazy danych podzielonej na wiele kategorii.

Miasta

Poznań to pewnie pierwsze skojarzenie- i słusznie! To stolica województwa Wielkopolskiego z tak oczywistymi atrakcjami jak renesansowy ratusz, katedra, zamek cesarski czy nowoczesne muzeum Brama ICHOT. Nie sposób także nie wymienić Kalisza, miasta o najstarszej metryce pisanej w Polsce. Kalisz powinniśmy kojarzyć także z ogromnym trudem odbudowy po zniszczeniach 1914 roku. Pierwszą trójkę zamyka Gniezno ze słynną katedrą oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Koniecznie trzeba odwiedzić także Leszno z wyjątkowym ratuszem oraz okoliczną zabudową starego miasta.

Zamki

W Wielkopolsce nie mamy może tak imponujących zamków jak w województwie Śląskim czy Małopolskim, ale na pewno każdy miłośnik takich fortyfikacji znajdzie coś dla siebie. Zamek, który zrobił na mnie największe wrażenie znajduje się w Gołuchowie. Razem z rozległym parkiem oraz kompleksem leśnym stanowi cel licznych wycieczek. Na pewno spędzimy tutaj miło kilka godzin. Równie okazałym zamkiem jest ten w Rydzynie. Po odbudowie po zniszczeniach wojennych przemieniono go na hotel z możliwością zwiedzania. Jeśli bliższe są nam klimaty średniowieczne zajrzyjmy do Szamotuł z oryginalną basztą Halszki lub Koła z ruinami nadwarciańskiej twierdzy. Warto także odwiedzić Kórnik z pięknymi, iście pałacowymi wnętrzami.

Pałace

W Wielkopolsce szczęśliwie zachowało się sporo rezydencji, a wiele z nich stanowi także niemałą atrakcję dla turystów. Koniecznie trzeba zawitać do Rogalina– to wspaniałe muzeum i park na pewno wynagrodzą wszelkie trudy dojazdu. Zupełnie inny klimat odczujemy w Antoninie– tutejszy drewniany pałac to unikat na skalę Europejską. Kameralny pałac w Śmiłowie powinien być celem nie tylko szkolnych wycieczek z racji pobytu w jego wnętrzach Adama Mickiewicza czy Henryka Sienkiewicza, ale także turysty indywidualnego. Koniecznie trzeba także zobaczyć pałac w Dobrzycy.

Dwory

Mniej okazałe niż pałace, ale swoim klimatem i tak przyciągają licznych miłośników zabytków. Dwory dawniej znajdowały się w prawie każdej wiosce, dzisiaj nieliczne są w na tyle dobrych stanie technicznym, aby polecić je jako cel wycieczki. W bardzo dobrej kondycji jest na pewno dwór w Koszutach, gdzie umiejscowiono muzeum wnętrz. W Tuliszkowie zaś dwór zamieniono z powodzeniem na centrum kultury. W Witaszycach prywatny inwestor ulokował niewielkie muzeum wojen napoleńskich i…gwiezdnych wojen!

Hotele i restauracje historyczne

Jak jeść i spać to tylko po królewsku 🙂 Prywatni inwestorzy, często ratując pałace i dwory przed niechybnym zniszczeniem, stworzyli z zabytkowych rezydencji niemałą atrakcję turystyczną. Jeden z najlepszych hoteli i restauracji znajduje się w Chobienicach. Wspaniałe obejście, najpiękniejszy w Wielkopolsce basen i stadnina koni to tylko kilka z zalet tego miejsca. Dworski klimat i wyśmienite dania zasmakujemy w Chotowie. W pobliskiej Tłokini Kościelnej również jest wystawnie, a przy tym przystępnie cenowo. W Prusimiu właściciele stworzyli spory kompleks z hotelem, restauracją, skansenem… a do tego to piękne jezioro!

Kościoły drewniane

Drewniane dziedzictwo jest coraz częściej doceniane nie tylko przez miłośników sztuki, ale także zwykłych turystów chcących zwiedzić coś poza utartymi szlakami. Jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów znajduje się w Bralinie. Lokalizacja sporego obiektu wśród pól uprawnych robi niemałe wrażenie. Unikalna jest także forma świątyni w Wyszynie, która przypomina wielki… dzwon. W Tarnowie Pałuckim zaś znajduje się jeden z starszych kościołów z metryką sięgającą średniowiecza. Warto także odwiedzić uroczy oraz przystępny kościół w Borysławicach Kościelnych.

Kościoły murowane

Tych w Wielkopolsce nie brakuje. Poza oczywistymi katedrami w Poznaniu, Gnieźnie czy Kaliszu mamy mnóstwo obiektów może i mniej rozpoznawalnych, ale równie cennych. W niewielkim Radlinie skrywa się renesansowa perła z kaplicą Opalińskich. Dla przeciwwagi warto pojechać do Lichenia Starego– chociażby dla wyrobienia własnego zdania o nowoczesnej architekturze sakralnej 🙂 Jeśli taki rozmach nam nie odpowiada to możemy zobaczyć romańską świątynię w Kotłowie. Rozmach i splendor klasztorów poznamy w Lądzie nad Wartą, Pyzdrach czy Lubiniu.

Skanseny

Osobiście mam słabość do skansenów, uwielbiam odwiedzać takie miejsca. Największym i najlepszym skansenem Wielkopolski z pewnością jest ten w Dziekanowicach. Obok znajdziemy także muzeum początków państwa polskiego w Lednogórze. Uroku dawnych wsi posmakujemy także w Wolsztynie oraz w Koninie- Gosławicach.

Inne atrakcje

Tych nie brakuje. Warto zobaczyć unikalny dworzec graniczny w Nowych Skalmierzycach, udać się do muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, zwiedzić jeden z najstarszych budynków fabrycznych w Opatówku czy spędzić miło czas z rodziną w Deli Parku w Trzebawiu lub w Mikroskali w Koninie.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym