Błociszewo

Pałac, kościół.

Ogólne informacje

Wieś znajdująca się w gminie Śrem, powiat śremski. Liczy około 400 mieszkańców. Usytuowana ok. 8 km na zachód od Śremu.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego

Park Krajobrazowy utworzony w 1992 roku na powierzchni 17 200 ha. Jego przeważającą część stanowią grunty orne, na których w latach 20-tych XIX wieku gen. Dezydery Chłapowski zapoczątkował w swych rodzinnych stronach (majątek Turew) nowoczesną gospodarkę rolną wprowadzając sieć zadrzewień śródpolnych. Głównymi celami parku są ochrona rzadkiego krajobrazu kulturowego oraz realizacja nowoczesnego rolnictwa na ekologicznych zasadach funkcjonowania przyrody. Przykłady miejscowości lężących w obrębie parku: Błociszewo, Choryń, Turew, Racot, Rąbiń.

Błociszewo, tablica informacyjna.

Opis miejscowości z książki Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem wydanej w 1912 roku

Błociszewo znajduje się od roku 1793 w rękach rodziny Kęszyckich; pierwszym właścicielem był Kęszycki, wojewoda gnieźnieński. Obszerny i ozdobny dwór wybudowała w roku 1893 Florentyna z Chłapowskich Kęszycka według planów architekta Skórzewskiego z Hallensee pod Berlinem.

Pałac

Rezydencja nawiązująca stylem do rokoka zbudowana pod koniec XIX wieku dla Kęszyckich. Budynek jest parterowy, kryty mansardowym dachem, pod którym znajduje się piętro. Środkowa część piętrowa, poprzedzona gankiem nad głównym wejściem o czterech kolumnach. Bogata neorokokowa dekoracja na elewacji. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Rehabilitacyjno-Sanatoryjny. Wstęp na teren parku nie powinien stanowić problemu, niemniej obiekt nie jest udostępniany do zwiedzania.


Fot. Leonard Durczykiewicz, Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem 1912.

Błociszewo, pałac.

Błociszewo, pałac.Błociszewo, pałac.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła z 1736 roku. Przy świątyni kaplica grobowa Kęszyckich.

Błociszewo, kościół.

Błociszewo, kościół.

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia