Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Boczków

Dwór

Ogólne informacje

Jest to wieś znajdująca się w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 400 mieszkańców. Leży na szlaku turystycznym Szczypiorno-Nowe Skalmierzyce. Położona jest na Wysoczyźnie Kaliskiej, na wysokości około 135 m n.p.m., przy wschodniej granicy powiatu. Usytuowana ok. 18 km na północny-wschód od Ostrowa, przy zachodniej granicy Kalisza.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Boczkowie warto także zobaczyć:

Nowe Skalmierzyce ok. 3 km.
pałac-willa w Miedzianiowie ok. 6 km.
drewniany kościół w Droszewie ok. 7 km.
Kalisz ok. 8 km.

Historia

Miejsce to jest znane już od 1403 roku. 27 grudnia 1918 roku został tu zastrzelony przez żołnierzy niemieckich pełniący służbę patrolową Jan Mertka z Batalionu Pogranicznego (utworzonego w Szczypiornie m.in. w oparciu o żołnierzy I Pułku Piechoty Polskiej, uczestników wydarzeń Republiki Ostrowskiej). Była to pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego. W odpowiedzi Polacy zajęli Boczków, który w ten sposób stał się pierwszą wyzwoloną miejscowością Wielkopolski. Pomnik przy drodze do Kalisza upamiętnia to wydarzenie.

Dwór

W Boczkowie znajduje się dwór z połowy XIX wieku, zbudowany na planie litery T. Charakterystycznym elementem jest czterokolumnowy frontowy portyk. Stan samego obiektu można określić jako postępująca ruina, z roku na rok coraz gorszy. Pod dwór można dostać się bez większych problemów, gorzej będzie w czasie lata z uwagi na zaniedbany park.
Park, w którym znajduje się dwór, został założony na początku XX wieku, na miejscu ogrodu użytkowego. Zajmuje powierzchnie 1,7 ha. Od zachodu ograniczony jest drogą biegnącą przez wieś, a od wschodu aleją dojazdową na dawne podwórze folwarczne. Wśród drzewostanu znajduje się dąb szypułkowy.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski. Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia