Sanktuarium w Borku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz

Borek Wielkopolski

Booking.com

Niewielkie miasto położone w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Borek Wielkopolski. Początkowo znane jako Zdzież, które to od 1392 roku posiadało prawa miejskie. Zmiana nazwy była związana z pożarem, który doszczętnie strawił dawne siedlisko. Nowe lokowano na prawie magdeburskim w 1 połowie XV wieku pod nazwą Borek.
Dawniej był to ośrodek sukiennictwa, później także płóciennictwa. Według spisu urzędowego z 1837 roku miasto liczyło 1 750 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 202 domostwa.

Ratusz

Klasycystyczny ratusz z 1855 roku. Obok rokokowa figura Matki Boskiej z 2 połowy XVIII wieku i głaz upamiętniający 600-lecie założenia miasta.

Sanktuarium

Trzynawowy, imponujący kościół z wysoką wieżą zbudowany w latach 1635 – 1655 według projektu Albina Fontany z fundacji Stanisława Przyjemskiego. Jest to kolejny obiekt w tym miejscu. Jak głosi legenda po kolejnej odbudowie próbowano przenieść kościół gdzieś wyżej, ponieważ wiedziano, że to miejsce jest grząskie, a mała rzeczka Pogona potrafi czasami się przelać, ale zwiezione materiały budowlane „wracały” w cudowny sposób na swoją pierwotną lokalizację.

Korpus i prezbiterium świątynia są kryte dachami dwuspadowymi a kaplice kopułami. W fasadzie znajduje się kwadratowa wieża nakryta dachem cebulastym. Elewacje zachowały barokowy wystrój architektoniczny w postaci pilastrów, gzymsów czy gładkich opasek okiennych. Warto zwrócić uwagę na barokowy portal z terakotową płaskorzeźbą w medalionie, Białym Orłem, Pogonią i godłem Akademii Krakowskiej. Poniżej znajdują się zdjęcia w trakcie remontu dachu z ok. 2010 roku:


Wnętrze z wyposażeniem barokowym i rokokowym, ściany i sklepienie ozdobione licznymi sztukateriami. Pierwszy wizerunek Matki Bożej Boreckiej został namalowany na desce cyprysowej między 1390 a 1392 rokiem przez nieznanego artystę wiejskiego. Obecny obraz, zdaniem historyków sztuki, pochodzi z 3 ćwierci XVI wieku. Jest on słynny także poza granicami Wielkopolski i zalicza się go do najzacniejszych cudownych wizerunków maryjnych. Oficjalnie został uznany za cudowny w 1619 roku, gdy specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego Andrzeja Opalińskiego zbadała cuda i łaski za przyczyną Matki Bożej Boreckiej.

Na terenie okalającego kościół cmentarza usytuowane są trzy zabytkowe kaplice grobowe- neogotycka kaplica rodziny Graeve z 1858 roku, kaplica grobowa rodziny Smitkowskich oraz kaplica rodziny Thomas w formach neoklasycystycznych.

Poniżej fotografie całości założenia kościelnego z kwietnia 2021 roku:

Kościół farny

Kościół zbudowany w latach 1469-1477 z fundacji biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina w miejscu poprzedniego kościoła drewnianego. W XVII wieku odnowiony oraz powiększony poprzez dobudowanie kaplicy, a 100 lat później także wieży. W 1824 roku w wyniku pożaru kościół został zniszczony- na odbudowę czekał około trzydziestu lat. Wyposażenie wnętrza z okresu odbudowy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA