kościół murowany
Borek Wielkopolski

Borek Wielkopolski

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Niewielkie miasto położone w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Borek Wielkopolski. Początkowo znane jako Zdzież, które to od 1392 roku posiadało prawa miejskie. Zmiana nazwy była związana z pożarem, który doszczętnie strawił dawne siedlisko. Nowe lokowano na prawie magdeburskim w 1 połowie XV wieku pod nazwą Borek.
Dawniej był to ośrodek sukiennictwa, później także płóciennictwa. Według spisu urzędowego z 1837 roku miasto liczyło 1 750 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 202 domostwa.

Ratusz

Klasycystyczny ratusz z 1855 roku. Obok rokokowa figura Matki Boskiej z 2 połowy XVIII wieku i głaz upamiętniający 600-lecie założenia miasta.

Sanktuarium

Trzynawowy, imponujący kościół z wysoką wieżą zbudowany w latach 1599-1651 według projektu Albina Fontany z fundacji Stanisława Przyjemskiego. Jest to kolejny obiekt w tym miejscu. Jak głosi legenda po kolejnej odbudowie próbowano przenieść kościół gdzieś wyżej, ponieważ wiedziano, że to miejsce jest grząskie, a mała rzeczka Pogona potrafi czasami się przelać, ale zwiezione materiały budowlane „wracały” w cudowny sposób na swoją pierwotną lokalizację.
Warto zwrócić uwagę na barokowy portal z terakotową płaskorzeźbą w medalionie, Białym Orłem, Pogonią i godłem Akademii Krakowskiej 1635-1655. Wnętrze z wyposażeniem barokowym i rokokowym, ściany i sklepienie ozdobione licznymi sztukateriami. W ołtarzu głównym obraz Madonny z Dzieciątkiem z 3 ćwierci XVI wieku.

Kościół farny

Kościół zbudowany w latach 1469-1477 z fundacji biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina w miejscu poprzedniego kościoła drewnianego. W XVII wieku odnowiony oraz powiększony poprzez dobudowanie kaplicy, a 100 lat później także wieży. W 1824 roku w wyniku pożaru kościół został zniszczony- na odbudowę czekał około trzydziestu lat. Wyposażenie wnętrza z okresu odbudowy.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast