Brzóstków

Kościół, dwór, spichlerz

Ogólne informacje

Wieś leżąca w gminie Żerków, powiat jarociński. Liczy około 230 mieszkańców. Jest malowniczo usytuowana w obrębie tzw. "Szwajcarii Żerkowskiej", roztacza się z niej wspaniały widok na m. in. pałac w Śmiełowie.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Brzostkowie warto także zobaczyć:

pałac w Raszewach ok. 2.5 km.
pałac w Śmiełowie ok. 3 km
Żerków ok. 4 km.
drewniany kościół w Lgowie ok. 5 km.

Kościół

Klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1839-40 roku wzniesiony na miejscu poprzedniego obiektu drewnianego z 1660 roku, zrekonstruowany po pożarze w 1913 roku. Charakterystycznym elementem jest ośmiokolumnowy, wysoki portyk i wieża w fasadzie zachodniej. Wnętrze o wystroju klasycystycznym, na wyposażeniu znajduje się barokowa rzeźba św. Jana Chrzciciela z końca XVIII wieku, w ołtarzu bocznym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej w sukience srebrnej z XVII wieku.
To tutaj został pochowany płk. Ludwik Szczaniecki, adiutant gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, uczestnik kampanii napoleońskich.

Brzóstków, kościół

Brzóstków, kościół

Brzóstków, kościół

Brzóstków, kościół

Dwór

Klasycystyczny dwór zbudowany zapewne przed 1781 rokiem, otoczony parkiem krajobrazowym (3.2 ha) ze stawem i drzewami o wymiarach pomnikowych. Obiekt jeszcze kilka lat temu wyglądał fatalnie, jednak na szczęście znalazł się inwestor, który przeprowadził generalny remont i obecnie dwór prezentuje się wyśmienicie. Jest doskonale widoczny z drogi przebiegają przez wieś, jednak zwiedzanie go nie jest obecnie możliwe.

Brzóstków, dwór

Spichlerz

Unikatowy spichlerz wzniesiony w 1830 roku o cechach obronnych z czterema ośmiobocznymi basztami. Obecnie własność prywatna.

Brzóstków, spichlerz

Brzóstków, spichlerz

 

Źródło:P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Brzostków, dwór, powiat jarociński

 

polityka prywatności