Bugaj

Dwór, park krajobrazowy

Ogólne informacje

Wieś w gminie Raszków, powiat ostrowski. Liczy około 170 mieszkańców. Położona przy drodze z Raszkowa do Fabianowa.

Pałace i dwory wielkopolskie komercyjnie

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Bugaju warto także zobaczyć:

pałac w Dobrzycy ok. 11 km.
Raszków ok. 12 km.
pałac i kościół w Sobótce
ok. 14 km.
pałac w Taczanowie ok. 14 km.

Historia

Bugaj został wymieniony w 1782 roku, a kilka lat później wzmiankowany jako folwark należący do generała Augusta Gorzeńskiego herbu Nałęcz. Ostatnim właścicielem była Izabela z Potockich Czarnecka II.

Pałac

Bugaj, pałac.Bugaj, pałac.

Rok 2005
Styczeń 2011


Listopad 2011

Zespół rezydencjonalny w Bugaju współczesny kształt uzyskał w latach 20. XX wieku w skutek znacznej rozbudowy poprzedniego, znajdującego się tutaj niewielkiego dworu, staraniem dziedzica dóbr dobrzyckich Józefa Czarneckiego dla syna Zygmunta. Jest to obiekt murowany, z częścią piwnic nakrytych sklepieniem krzyżowym i odcinkowym. Główna fasada symetryczna z dekoracjami sztukatorskimi przywodzi na myśl znacznie starsze pochodzenie niż jest to w rzeczywistości. Architekt zastosował tutaj formę klasycystyczną jakby żywcem przeniesioną kilka wieków wstecz, być może nawet według starszych, dotychczas niezrealizowanych projektów.

W jadalni zachowany piękny strop kasetonowy, ozdobiony herbami namalowanymi prawdopodobnie przez Izabelę Potocką- żonę dziedzica. Pod względem wielkości najokazalej prezentuje się dwukondygnacyjna okrągła sala balowa, nakryta zrekonstruowaną kopułą. W 2008 roku rezydencję kupiła rodzina Państwa Podonowskich, od tego czasu rozpoczął się intensywny remont, który niedawno został zakończony. Obecnie pałac służy jako obiekt gastronomiczny oraz hotel.

Park krajobrazowy został założony w I połowie XIX wieku, zniszczony w latach powojennych. Park właściwy zajmuje 4,18 ha, a wraz z kompleksem leśnym 10,81 ha. Do dzisiaj zachowały się dwa murowane słupy bramy z furtką. Wśród starodrzewia występuje m. in. lipa drobnolistna, dąb szypułkowy oraz czerwony.

Witryna internetowa Pałacu Podonowskich

Listopad 2011

Lipiec 2014

 

 

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne, fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Bugaj, dwór, powiat ostrowski

 

polityka prywatności