Pałac w Bugaju
hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wieś

Bugaj

Booking.com

Wieś w gminie Raszków, powiat ostrowski. Liczy około 170 mieszkańców. Bugaj został wymieniony w 1782 roku, a kilka lat później wzmiankowany jako folwark należący do generała Augusta Gorzeńskiego herbu Nałęcz jako dobra dobrzyckie.  W 1835 roku Dobrzycę a następnie nabył je Ludwik Bandelow. W latach 1879-1890 Dobrzycę wraz z Bugajem odziedziczyła wdowa Friederike Bandelow z domu Kottwitz. Od 1890 roku Bugaj stał się własnością hrabiego Józefa Czarneckiego, a od 1908 roku jego syna Józefa. Ostatnim przedwojennym właścicielem była Izabela z Potockich Czarnecka.

Zdjęcia z 2005 roku:

Pałac

Zespół rezydencjonalny w Bugaju współczesny kształt uzyskał w latach 20. XX wieku wskutek znacznej rozbudowy poprzedniego, znajdującego się tutaj niewielkiego dworu, staraniem dziedzica dóbr dobrzyckich Józefa Czarneckiego dla syna Zygmunta. Jest to obiekt murowany, z częścią piwnic nakrytych sklepieniem krzyżowym i odcinkowym. Główna fasada symetryczna z dekoracjami sztukatorskimi przywodzi na myśl znacznie starsze pochodzenie niż jest to w rzeczywistości. Architekt zastosował tutaj formę klasycystyczną jakby żywcem przeniesioną kilka wieków wstecz, być może nawet według starszych, dotychczas niezrealizowanych projektów.

W jadalni zachowany piękny strop kasetonowy, ozdobiony herbami namalowanymi prawdopodobnie przez Izabelę Potocką- żonę dziedzica. Pod względem wielkości najokazalej prezentuje się dwukondygnacyjna okrągła sala balowa, nakryta zrekonstruowaną kopułą.

Obecny stan zawdzięczamy rodzinie Państwa Podonowskich, którzy kupili zrujnowany majątek w 2008 roku. Od tego czasu rozpoczął się intensywny remont, który niedawno został zakończony. Obecnie pałac służy jako obiekt gastronomiczny oraz hotel.

Park krajobrazowy został założony w I połowie XIX wieku, zniszczony w latach powojennych. Park właściwy zajmuje 4,18 ha, a wraz z kompleksem leśnym 10,81 ha. Do dzisiaj zachowały się dwa murowane słupy bramy z furtką. Wśród starodrzewia występuje m. in. lipa drobnolistna, dąb szypułkowy oraz czerwony.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne, fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA