kościół murowany
Chełmce

Chełmce

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś leżąca w gminie Opatówek, powiat kaliski. Liczy około 230 mieszkańców. Znajduje się na wzniesieniu (197 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na okoliczne miejscowości. Już z daleka widoczna jest wieża przekaźnikowa wzniesiona w 1960 roku. Ślady osadnictwa w Chełmcach sięgają epoki brązu.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Chełmce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Chełmce 51.698800, 18.173100 Chełmce

Kościół

Pierwszy kościół w Chełmcach mógł zostac wzniesiony już w XII wieku, wiąże się go z legendarnym fundatorem Piotrem Duninem. Historia wzgórza jest jednak znacznie starsza, według podań znajdował się tutaj ośrodek kultu pogańskiego oraz gród. Obecny kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1881-83 wg. projektu Józefa Chrzanowskiego na szczycie wzgórza w miejscu poprzednich świątyń. Jest to obiekt trzynawowy, murowany, jednowieżowy. Wnętrze o wystroju neogotyckim, nad prezbiterium i nawami sklepienie krzyżowe z pozornymi żebrami. W ołtarzu głównym słynący łaskami obraz Matki Bożej Chełmskiej – koronowany w 2008 roku. Do budowy świątyni użyto cegły z rozebranego klasztoru Cysterek w Ołoboku. Obok znajduje się otwarta arkadowo dzwonnica z XIX/ XX wieku.

Źródło:Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku; P. Anders; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; ks. Sławomir Kęszka, Dzieje parafii Narodzenia NMP w Chełmcach, Kalisz 2008. Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym