Czerniejewo

Kilka słów o...

Miasto położone w województwie wielkopolskim, powiat gnieźnieński. Liczy około 2500 mieszkańców. Jest oddalone o około 40 km. na wschód od Poznania. Pierwsza wzmianka o Czerniejewie pochodzi z 1284 roku.

Pałace i dwory wielkopolskie komercyjnie


Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Pałac

Pałac znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją. Wzniesiono go w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa z Rydzyny. Pałac pierwotnie przedstawiał styl późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami. Pałac był przez okres swojego istnienia wielokrotnie przebudowywany. W latach 1789-1790 został przekształcony w rezydencję klasycystyczną według projektu Kamsetzera. Od frontu dobudowano wtedy okazały czterokolumnowy portyk, który umożliwiał kryty dojazd pod samo wejście. Lata 1926-1928 to kolejne modyfikacje założenia. Przebudowa prowadzona przez Juliusza Nagórskiego polegała na dobudowaniu dwukondygnacyjnego skrzydła, które połączono z oficyną półkolistą galerią. Oficynę zachodnią połączono galerią z pałacemdopiero w latach 1980-1982. Losy powojenne nie były łaskawe dla pałacu, wnętrza i wyposażenie uległy znacznemu zniszczeniu. Do 1977 znajdowała się tutaj siedziba domu dziecka, później został on przejęty i wyremontowany przez PGR Żydowo z przeznaczeniem na hotel.

Zespół pałacowy w Czerniejewie - link do hotelu

Czerniejewo, pałac.

Czerniejewo, pałac.

Czerniejewo, pałac.

Czerniejewo, pałac.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Późnogotycki kościół powstały w połowie XVI wieku. Dwunawowy, przebudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, rozbudowany 1904-1908. Nawa główna kryta sklepieniem zwierciadlanym. Wyposażenie wnętrza przeważnie późnobarokowe z okresu przebudowy.

Czerniejewo, kościół.

Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Czerniejewo, pałac, powiat gnieźnieński, hotel.

polityka prywatności