atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  kościół drewniany,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat gnieźnieński- zabytki i atrakcje,  skansen,  świątynie,  szlak piastowski,  wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Dziekanowice

Dziekanowice to wieś położona w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Łubowo. Znane przede wszystkim z Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, jednego z najpiękniejszych polskich skansenów.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wielkopolski Park Etnograficzny to skansen wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach położony nad brzegiem jeziora Lednica, ok. 35 km. na wschód od Poznania, powiat gnieźnieński.Zgromadzono tu chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, drewniany kościół, kaplicę oraz rekonstrukcję szlacheckiego dworu ze Studzieńca pod Rogoźnem. Zwiedzanie muzeum może zająć ok. 2-3 godziny, podczas których przeniesiemy się w czasie i zobaczymy w jakich warunkach żyli mieszkańcy wsi. We wnętrzach chat przygotowano ciekawe ekspozycje z licznymi eksponatami.
Tak właśnie mogła wyglądać typowa wielkopolska wieś. Trudno jej odmówić uroku, prawda? Te czasy jednak bezpowrotnie minęły i klimat minionych lat możemy poczuć jedynie w skansenach. Można na chwilę zapomnieć o ich sztuczności i uzmysłowić sobie jak wielu artystom podobny widok dawał natchnienie do malowania swoich pejzaży. Obecnie większość wsi nie różni się wiele od miejskich osiedli. Trudno zaobserwować jakąkolwiek spójność oraz powiązania z lokalną tradycją. Tylko stojący niekiedy zabytkowy kościół lub dworek przypomina, że ludzie mieli kiedyś lepsze poczucie estetyki… Dogorywający gdzieś na uboczu drewniany koźlak lub spichlerz oznajmiają nową erę. Jednym ze sposobów ratowania tego dziedzictwa są właśnie tego typu plenerowe muzea. Szczerze polecam wizytę w Dziekanowicach, jest to bez wątpienia jeden z ciekawszych skansenów w Polsce.
www.lednicamuzeum.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA