kościół murowany
Dzierzbin

Dzierzbin

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś leżąca w gminie Mycielin, powiat kaliski. Znajduje się ok. 30 km na północ od Kalisza. Liczy ok. 300 mieszkańców.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Dzierzbin

ładowanie mapy - proszę czekać...

Dzierzbin 52.000059, 18.246574 Dzierzbin

Historia

Właścicielami Dzierbina byli m. in. Jakub Dzierzbiński, Marcin Szadkowski, Piotr Rudnicki, Gałczyńscy herbu Sokola. W 1912 roku większość majątku przeszło w ręce Banku Włościańskiego, który sprzedał je częściami. Oprócz znajdującego się tutaj zabytkowego kościoła literatura wskazuje jeszcze na dwór z 1876 zbudowanego dla Efraima Froma (murowany z cegły, parterowy, podpiwniczony) jednak ja takowego nie znalazłem.

Kościół

Jednym z najcenniejszych zabytków powiatu kaliskiego jest romański kościół p.w. Wszystkich Świętych pochodzący najprawdopodobniej z XII wieku . Był przebudowywany w XIV, XV i XVIII wieku co znacznie zatarło pierwotny styl architektoniczny świątyni. Z pierwotnego kościoła pozostał tylko korpus, do którego dobudowano prezbiterium gotyckie, dlatego trudno bezspornie określić schemat założenia. Posiada wyodrębniony chór, zamknięty ścianą prostą, w którym zrezygnowano z apsydy, nie różnicując partii chóru. Wewnątrz znajduje się wyposażenie z XVII-XVIII wieku. Przy kościele brama z 1919 roku.

Źródło: Granitowe kościoły wiejskie XII wieku w Wielkopolsce S. Wilińskiego, www.kalisz.9o.pl, Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski, własne materiały, Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym