Kościół w Galewie
kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat turecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Galew

Booking.com

Wieś położona w powiecie tureckim, w gminie Brudzew. Galew wzmiankowany jest od XIV wieku, jednak nas interesować będzie jego historia w wieku XIX. Według lokalnej tradycji po 1830 roku na galewskim wzgórzu znajdowała się mogiła powstańców listopadowych. W czasie zarazy cholery w 1837 roku mieszkańcy pobliskiego Turku odbyli tutaj pielgrzymkę błagalną na kolanach, a po powrocie do domu zastali swoich krewnych ozdrowiałych. Bp Kujawsko – Kaliski Walenty Bończa Maciej Tomaszewski dn. 28.V.1841r. wydaje polecenie proboszczowi Brudzewskiemu: „aby na żądanie W-nego Przechadzkiego, zjechawszy na miejsce, wskazany grunt morgi jednej nowopolskiej na wystawienie kaplicy i grobu przeznaczony przed zaczęciem fabryki murowania poświęcił podług rytuału rzymskiego, – po wystawieniu zaś kaplicy, też poświęcona być ma przez JX Proboszcza lub przez innego kapłana, któregoby W. Przechadzki chciał sobie obrać…”/.  Pomiędzy 1841 a 1845 roku rodzina Przechadzkich, ówczesnych właścicieli majątku ziemskiego, wzniosła kaplice rodową pw. św. Jana Nepomucena. W 1852 roku wyrusza pierwsza oficjalna pielgrzymka z Turku do Galewa. Zwyczaj ten kontynuowany jest do dzisiaj.

Sanktuarium

Ten niepozorny obiekt jest zabytkiem powstałym na drodze przekształceń i rozbudów: od mogiły powstańczej z ok. 1830 roku, poprzez ziemiańską kaplicę rodzinną aż po kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego i św. Walentego.  Jego bryła ukształtowana została w wyniku rozbudowy kaplicy, której pozostałością jest trójosiowy korpus nakryty dwuspadowym dachem z przylegającą do niego przybudówką. Od zachodu dobudowano do niego wyższy pawilon w latach 80-tych XIX wieku mieszczący chór muzyczny oraz kruchtę. W latach 1927-1930 roku do korpusu głównego dostawiona została kaplica Przemienienia Pańskiego, natomiast od wschodu zakrystia, ponad którą wznosi się galeria służąca do odprawiania Mszy św. na zewnątrz świątyni. Wyposażenie kościoła stanowią m.in. ołtarz główny ufundowany przez Przechadzkich.

Źródło: Makary Górzyński, Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego,

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA