pałac,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Głóski

Booking.com

Wieś w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 250 mieszkańców. Znajduje się około 5 km na zachód od Kalisza. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w 1394 roku pod nazwą Głoskowice. Gniazdo rodowe Głoskowskich herbu Korab. Właścicielami wsi byli m. in. Pawłowscy, Bogusławscy, Błaszkowscy, oraz od połowy XIX wieku do 1945 roku rodzina Lekow. Część dóbr rycerskich Kotowiecka, Głósek i Żakowic.

Pałac (nieistniejący)

W przypadku Głósek nie możemy już nawet mówić o pozostałościach pałacu- te zostały zaorane zaledwie kilka lat temu. To chyba odpowiednie stwierdzenie, tym bardziej, że w miejscu okazałej rezydencji znajduje się obecnie pole uprawne. Po dawnym pałacu zachowały się więc już tylko zdjęcia i opisy. Głóski trawiły w ręce rodziny von Lekow po 1865 roku za sumę 50.000 marek. Wówczas znajdowała się tutaj cegielnia, olejarnia i… wytwórnia lokomobili, czyli protoplasty pociągu. Hodowano tu także bydło holenderskie i konie. Ogromny postęp nastąpił w latach 20. XX wieku. Znajdowała się tutaj obora na 80 krów, chlew na 200 świń, źrebięciarnia, stajnia koni roboczych, kuźnia, warsztat kołodziejski, powozownia i inne pomniejsze obiekty gospodarcze.

Najbardziej okazałym obiektem był oczywiście pałac. Pierwotnie należał do Oscara Lekowa, później także do jego owdowiałej żony, aby ostatecznie zostać domem dla szambelana Ferdynanda Lekowa z żoną Elżbietą. To byli także ostatni prawowici właściciele rezydencji. Rezydencja powstała w trzeciej ćw. XIX wieku w stylu klasycystycznym. Był to okazały, dwupiętrowy obiekt z niskim dachem dwuspadowym. Jego wyróżniającą częścią była wieża nakryta hełmem w typie ostrosłupa. Otynkowane elewacje oddzielały parter od piętra za pomocą masywnego gzymsu. Po wojnie w pałacu znajdowały się mieszkania komunalne, jednak z czasem brak remontów doprowadził do opuszczenia obiektu, który stał się źródłem pozyskiwania cegieł, jako budulca dla okolicznych  gospodarstw, aż z czasem całkowicie zniknął z krajobrazu wsi. Wcale nie lepiej skończył ok. 4 ha park krajobrazowy, zdewastowany w okresie PRLu a ostatecznie w większej części wykarczowany. Do 1953 roku istniała tutaj także kaplica przypałacowa, także rozebrana przez mieszkańców. Jedynym zachowanym elementem dawnego majątku jest dom z końca XIX wieku mieszczący pierwotnie biuro, obecnie mieszkania komunalne i sklep.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA