Gniezno

Katedra, Wzgórze Lecha, klasztor fanciszkanów, Muzeum Początków Państwa Polskiego...

Ogólne informacje

Niespełna 70 tys. miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu gnieźnieńskiego. Stanowi kolebkę polskiej państwowości oraz miejsce w którym swoje początki miał kościół katolicki w Polsce. Stąd na swoją misję ewangelizacyjną ruszył św. Wojciech. W roku 1000 miał tutaj miejsce słynny Zjazd Gnieźnieński, spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z polskim władcą Bolesławem Chrobrym, później koronowanym na króla. Podczas zjazdu Otton III nałożył na głowę Bolesława diademem cesarski oraz obdarował go kopią Włóczni św. Maurycego - jednym z symboli cesarskiej władzy.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Gnieźnie warto także zobaczyć:

pałac w Czerniejewie ok. 14 km.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
ok. 16 km.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ok. 17 km.
Poznań ok. 50 km.

Legenda o powstaniu Gniezna

Trzej bracia Lech, Czech i Rus przedzierali się przez puszcze szukając miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym, samotnym dębie w gnieździe siedział orzeł. Wtedy Lech powiedział:
"Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę". Pozostali bracia poszli dalej szukać miejsca dla swoich poddanych;
Czech podążył na południe, a Rus na wschód

Widoki Gniezna z wieży katedralnej

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

GnieznoGniezno

Katedra

Katedra gnieźnieńska związana jest z początkiem państwa polskiego i miejscem miejscem pochówku patrona Polski – św. Wojciecha. Dzieje pierwsza świątyni sięgają końca IX wieku, kiedy to wybudowano prostokątne oratorium. Przebudowano ją w następnym stuleciu przez księcia Mieszka I. Obecna gotycka katedra stanęła w XIV wieku. W pierwszej połowie XVII stulecia wnętrze przebudowano w stylu barokowym, a pod koniec następnego stulecia – w stylu barokowo-klasycystycznym. Po znacznych zniszczeniach z 1945 roku nawę główną i prezbiterium regotyzowano.Znajduje się tutaj unikalny zabytek sztuki romańskiej w Polsce - drzwi gnieźnieńskie, mieszczące się w południowym portalu katedry. Odlano je z brązu za czasów Mieszka Starego około 1170 roku. Składają się z dwóch skrzydeł z 18. płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

Gniezno

Gniezno

Gniezno

GnieznoGniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

Gniezno

GnieznoGniezno

Klasztor franciszkanów

Zespół klasztorny franciszkanów swoje początki wywodzi z 1259 roku, kiedy to zakonników sprowadził tutaj książę Bolesław Pobożny swą małżonką bł. Jolantą. Po wielkim pożarze miasta w 1613 roku przerobiono świątynię na modny w tym okresie styl barokowy. Po kasacie zakonu w 1836 roku franciszkanie powrócili tutaj dopiero pod koniec grudnia 1928 roku.

Gniezno

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Placówka muzealna, której zbiory są związane z wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 70. XX wieku. W jego zbiorach znajduje się najbogatsza w Europie kolekcja piecowych kafli gotyckich i jeden z najbogatszych w Polsce zbiór kafli renesansowych. Znajdują się tutaj także oryginalne detale jak i wierne repliki najważniejszych dzieł sztuki romańskiej i gotyku.

Muzeum

Czynne od wtorku do niedzieli,
w godz. 9.00 - 18.00
(kwiecień - wrzesień)

w godz. 9.00 - 17.00
(październik - marzec)

tel. (61) 426 46 41, strona muzeum

Gniezno

Gniezno

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Broniszewice, pałac, powiat pleszewski

 

polityka prywatności