Golejewko

Zespół pałacowy

Ogólne informacje

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, gmina Pakosław. Liczy około 300 mieszkańców. Usytuowana ok.15 km na wschód od Rawicza. Pierwotnie znajdował się tutaj gród o nazwie Czestram, wymieniony już w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II. Jego pozostałością jest zachowane do dzisiaj grodzisko.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Golejewku warto także zobaczyć:

pałac w Pakosławiu ok. 14 km.
Jutrosin
ok. 14 km.
pałac w Smolicach ok. 20 km.
Kobylin ok. 24 km.

Zespół pałacowy

Zespół pałacowy składa się z neorenesansowego pałacu wzniesionego przez Czarneckich w latach 1848-1852, późnorenesansowej wieży strażniczej z pierwszej połowy XVII wieku i zabudowań folwarcznych z połowy XIX wieku. Pałac jest budynkiem piętrowy, z bogato zdobioną elewacją, z dwiema wieżami i przedłużonymi parterowymi skrzydłami. Z trzech stron rezydencja otoczona jest fosą. Zbudowano ją na fundamentach zamku Choińskich, po którym pozostała wieża strażnicza.
Słynną stadninę koni działającą do dzisiaj założył ówczesny właściciel majątku hrabia Janusz Czarnecki w 1921 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Golejewko było czołową i jedną z większych stadnin koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.


Litografia, Aleksander Duncker (1813 - 1897)

Golejewko, zespół pałacowy

Golejewko, zespół pałacowy

Golejewko, zespół pałacowy

Golejewko, zespół pałacowy

Golejewko, zespół pałacowy

Golejewko, zespół pałacowyGolejewko, zespół pałacowy

Golejewko, zespół pałacowy

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia