Golina

Drewniany kościół

Ogólne informacje

Spora wieś w gminie Jarocin, powiat jarociński. Liczy około 1800 mieszkańców. Znajduje się około 5 km na południe od Jarocina.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Będąc w Golinie warto także zobaczyć:

Jarocin ok. 5 km.
pałac i dwór w Witaszycach ok. 9 km.
Koźmin Wielkopolski ok. 10 km.
pałac w Dobrzycy ok. 13 km.

Kościół

Obecna świątynia, powstała na miejscu poprzedniej, została zbudowana w drugiej połowie XVII wieku. Z uwagi na swój stan w 1739 roku przeprowadzono jej gruntowny remont nakładem Jakuba i Jadwigi Przyjemskich. Ciekawa jest konstrukcja świątyni. Ściana północna i południowa została wzmocniona od zewnątrz ceglanym wypełnieniem drewnianego szkieletu. Do prostokątnej nawy przylega węższe, zamknięte prosto prezbiterium.

Golina, kościół.

Golina, kościół.

Golina, kościół.

Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z XVII wieku. Zdobi je wykonana przez Wiktora Gosienieckiego polichromia z 1935 roku. Starsze malunki znajdują się na sklepieniu prezbiterium. Widnieje tam postać Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus wśród postaci składających im hołd. W bogato zdobionym ołtarzu głównym umieszczono wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, który jest czczony w sposób szczególny. Chociaż dzieło to liczy sobie około 400 lat to z zachowanych materiałów źródłowych dowiadujemy się, iż kult golińskiej Maryi trwa tutaj już od XIV wieku. Zdobiące obraz korony zostały nałożone przez kardynała Stefana Wyszyńskiego 23 sierpnia 1970 roku. Zainteresowanie powinna zwrócić informacja, jakoby kopia tego płótna znajdowała się w czeskim Lišovie. Miał on zostać przywieziony do naszych południowych sąsiadów ok. 1662 roku przez polskiego kapłana Stanisława Gajka. Oznacza to, że wizerunek Matki Bożej z Goliny musiał już wtedy być szczególnie czczony jako obraz słynący łaskami, skoro powstała jego kopia- relacjonuje ksiądz Janusz Pytlik, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Na trop ten wpadł konserwator diecezjalny z czeskich Budziejowic. Pozostając jeszcze w sferze ciekawostek, uwagę przybyłych pielgrzymów zapewne skupi nietypowa ambona. Jej podstawę stanowi rzeźba... proroka Jonasza w paszczy ryby, wyłaniającej się ze wzburzonych wód.

Golina, kościół.Golina, kościół.

Dzieło remontu kościoła w Golinie

Stowarzyszenie "NASZA WSPÓLNOTA"

Im. Ks. Szczepana Toboły:
Golina, ul. Wolności 38,
63-200 Jarocin

Wpłaty:
Bank Spółdzielczy w Jarocinie
Rachunek nr - 05 84270009 0025 0463 2000 0001

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Golinie

Źródło: Tekst o drewnianym kościele pierwotnie opublikowany w Opiekunie, dwutygodniku Diecezji Kaliskiej; materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Głóski, powiat ostrowski, pałac, ruiny

 

 

polityka prywatności