Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Grab

Pałac

Ogólne informacje

Wieś leżąca w gminie Czermin, powiat pleszewski, ok. 18 km. na wschód od Jarocina. Liczy około 500 mieszkańców.


Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1805 - 1810 prawdopodobnie według projektu Stanisława Zawadzkiego. Rozbudowany w poł. XIX wieku o skrzydło wsch., a później o wieżę i taras, z jednoczesną przebudową korpusu głównego. Murowany z cegły, podpiwniczony. Korpus główny, dwukondygnacyjny, skierowany na dziedziniec honorowy, nakryty dachem czterospadowym. Frontowy czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, poprzedzony schodami, z panopliami i tarczami herbowymi w tympanonie. Od wsch. kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, mieszcząca schody i aneks, połączony windą z kuchnią w piwnicy. We wnętrzu zachowana stolarka drzwiowa z pocz. XIX w. i II poł. XIX wieku (część polichromowana), sztukatorska dekoracja sufitów w pomieszczeniach parteru, a także arkadowe wydzielenie korytarza z hallu na piętrze. Obecnie w złym stanie, własnośc prywatna.

Pałac w 2005 roku zmienił właściciela, który planuje remont obiektu i umieszczenie w nim centrum turystyczno-konferencyjnego. Niemniej w chwili obecnej (stan na 20.8.2008) wstęp na teren założenia pałacowego jest niemożliwy). Pozostaje liczyć, że nowym właścicielom uda się przywrócić miejscu dawny urok.

Pałac w Grabie - oficjalna strona

Grab, pałac.

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Zamki, pałace i dwory Wielkopolski; Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Grab, powiat pleszewski, pałac.

 

polityka prywatności