Grabów nad Prosną

Rynek z XIX wieczną zabudową, klasztor pofranciszkański, kościół barokowy, opuszczony kościół ewangelicki...

Ogólne informacje


Niewielkie miasto liczące ok. 2000 mieszkańców leżące w powiecie ostrzeszowskim, ok. 14 km na północny wschód od Ostrzeszowa i ok. 26 km. od południe od Kalisza. Siedziba gminy Grabów nad Prosną.


Będąc w Grabowie warto także zobaczyć:

zaniedbany, drewniany dwór w Giżycach ok. 4.5 km.
Mikstat ok. 11 km.
romański kościół w Kotłowie ok. 13 km.
kościół poklasztorny w Ołoboku ok. 15 km.
Ostrzeszów ok. 17 km.

Kolei Drezynowa \"Grabowska Toczka\" - link do strony Powiatu Ostrzeszowskiego

Historia

Pierwsze wzmianki o Grabowie pochodzą z 1264 roku. Było to starostwo niegrodowe obejmujące trzy klucze: grabowski, kuźnicki i mikstacki. Grabów otrzymuje prawa miejskie w 1416 roku z przywileju Władysława Jagiełły. Za herb obiera pelikana karmiącego krwią własne pisklęta. Miasto było centrum klucza dóbr królewskich i do połowy XVII wieku ruchliwym ośrodkiem gospodarczym, kiedy to niszczą go pożary i wojny. Wojenna pożoga nawiedzała miasto jeszcze kilkanaście razy do czasów zaborów. W latach 1815- 1914 było miastem granicznym po pruskiej stronie granicy z Rosją. Wiek XIX to także okres walki z germanizacją. Mieszkańcy czynnie uczestniczą w powstaniach, działa Towarzystwo Czytelni Ludowych. Przygraniczne położenie nie przekłada się na szybszy rozwój. Pewne przyspieszenie to lata międzywojenne kiedy Grabów staje się ośrodkiem handlowym i usługowym dla rolniczego regionu.

Rynek i uliczki

Nieduży Rynek z małomiasteczkową zabudową częściowo z XIX wieku.

Grabów nad Prosną, Rynek i okolice uliczki

Grabów nad Prosną, Rynek i okolice uliczki

Grabów nad Prosną, Rynek i okolice uliczki

Klasztor pofranciszkański

Zespół pofrańciszkańcki z wczesnobarokowym kościołem Najwiętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej zbudowany po 1642 i po spaleniu odbudowany w latach 1733- 1741. Wyposażenie wnętrza jest barokowe i rokokowe z 2 połowy XVIII wieku. W 1972 w skrzydłach klasztornych otwarto izbę muzealną ze zbiorami regionalnymi.

Grabów nad Prosną,  klasztor pofranciszkański

Grabów nad Prosną,  klasztor pofranciszkański

Kościół Niepokolanego Serca Maryi i św. Mikołaja

Barokowy kościół z lat 1662- 1684. Wewnątrz znajdują się dwa barokowe ołtarze boczne, chrzcielnica i konfesjonały z XVIII wieku. Polichromia i witraże autorstwa Jana Piaseckiego z lat 1948- 49. Obok stoi piękny krzyż Pawła Brylińskiego z 1858 (zrekonstruowany w 1985).

Grabów nad Prosną,  barokowy kościół

Grabów nad Prosną, krzyż Pawła Brylińskiego

Kościół ewangelicki

Opuszczony kościół ewangelicki wzniesiony w 1887 roku. Z daleka rzucają się w oczy powybijane szyby, podchodząc bliżej jest już tylko gorzej. Właścicielem świątyni jest Skarb Państwa, a dysponentem Zarząd Powiatu w Ostrzeszowie. Elementy wyposażenia kościoła zostały zdemontowane i wywiezione przez Parafię Ewangelicko– Augsburską z Kępna.

Grabów nad Prosną,  kościół ewangelicki

Grabów nad Prosną,  kościół ewangelicki Grabów nad Prosną,  kościół ewangelicki

Grabów nad Prosną,  kościół ewangelicki Grabów nad Prosną,  kościół ewangelicki

 

Źródło: Wikipedia, P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne; fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka powiat ostrowski, Grabów nad Prosną, powiat ostrzeszowski

 

polityka prywatności