Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Iwanowice

Kościół

 

Ogólne informacje

Wieś leżąca w gminie Szczytniki, powiat kaliski. Znajduje się ok. 18 km na południowy- wschód od Kalisza. Liczy ok. 700 mieszkańców.

 
Wyświetl większą mapę

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1392 roku, jednak mogła już istnieć w XIII wieku. W latach 1460- 1870 Iwanowice były miastem, powstałym na prośbę Bartłomieja Gruszczyńskiego, podkomorzego sieradzkiego, lokowanym przez Kazimierza Jagiellończyka na prawie niemieckim. Z tego kresu pochodzi dawny rynek, a obecnie Plac Kordeckiego. Ostatnim burmistrzem Iwanowic był Jan Rosłaniec. W 1903 roku tzw. trakt kaliski, ominął Iwanowice i został wytycziony przez Szczytniki. Właścicielami Iwanowic byli m. in. Potworowscy, Chlebowscy, Lanckorońscy, Wężykowscy.

Kościół

Kościół św. Katarzyny został zbudowany przez Barłomieja Gruszczyńskiego około 1460 roku. W XVII wieku powiększono go o barokową kaplicę św. Barbary fundacji Marianny Potworowskiej. W 1887 roku od zachodu dobudowano do kościoła pseudogotycką wieżę, a w latach 1929-32 dobudowano nowe prezbiterium, kaplicę św. Trójcy i zakrystię. W czystym gotyku zachowała się dawna zakrystia z gotyckim żebrowaniem stropu. Wnętrze posiada bogate wyposażenie, takie jak rokokowe ołtarze z cennymi obrazami (Misericordia Domini z ok. 1460; MB Łaskawej z Dzieciątkiem; św. Katarzyny; św. Anny), gotycką chrzcielnicę z ornamentem z 1360 roku, gotycką kropielnicę z 1464 roku, ambonę w kształcie łodzi z XIX wieku oraz cenne renesansowe nagrobki.

Iwanowice, kościół

Iwanowice, kościół

Iwanowice, kościół

Iwanowice, kościół

Iwanowice, kościół

Iwanowice, kościół

 

Drewniana zabudowa

Do dnia dzisiejszego przetrwało kilka drewnianych domów pochodzących z okresu, kiedy Iwanowice były osadą. Oto zdjęcie jednego z nich:

Iwanowice, drewniany dom


Źródło: Wikipedia; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Iwanowice, powiat kaliski.

 

polityka prywatności