atrakcje i ciekawostki krajoznawcze
Jarocin

Jarocin

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 1 Średnia: 3]

Miasto leżące w województwie wielkopolskim, w obrębie Wysoczyzny Kaliskiej. Siedziba powiatu jarocińskiego. Liczy około 25 tys. mieszkańców.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Jarocin

ładowanie mapy - proszę czekać...

Jarocin 51.973900, 17.501100 Jarocin

Historia

Nazwa miasta jest formą dzierżawcza od staropolskiego imienia Jaroty. Początkowo było to Jarocino, a obecne brzmienie utrwaliło się w 2 połowie XV wieku. Pierwsza pisana wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 roku z dokumentu wystawionego w Poznaniu przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Przez długi czas był to jeden z ważniejszych ośrodków rzemieślniczo-handlowych Wielkopolski. Jarocin nie miał murów obronnych, a jedynie umocnienia ziemne z palisadami. Od 1661 roku dobra jarocińskie należały do Radolińskich. Wskutek “potopu” szwedzkiego, pożaru w 1697 roku oraz innych wojen i przemarszów wojsk miasto podupadło. Odbudowa prowadzona od połowy XVIII wieku załamała się wskutek wielkiego pożaru w 1773 roku. Po tych strasznych wydarzeniach przyszedł czas na lepsze dni dla miasta, liczba ludności zaczęła stopniowo wzrastać. W 1875 roku powstała tu węzłowa stacja kolejowa, co znacznie przyczyniło się do rozwoju regionu.

Rynek z ratuszem

Centrum miasta zachowało owalne rozplanowanie średniowieczne z czworobocznym rynkiem o 6 wlotach ulicznych. Pośrodku znajduje się ratusz podcieniowy z 1799- 1804 wzniesiony przez Franciszka Radolińskiego, w miejscu starszej budowli. Ostatnio odnowiony prezentuje się naprawdę pięknie. Kamienice pochodzą w znacznej części z XIX wieku.

Kościół św. Marcina

Znajduje się w płn.- wsch. narożniku rynku. Pierwotnie była do budowla gotycka, sprzed 1610 roku, obecny wygląd to rezultat gruntownej przebudowy dokonanej w 1773- 75 roku. Wysoka wieża pochodzi z 1838 roku zwieńczoną hełmem w kształcie obelisku. Wyposażenie wnętrza rokokowe i klasycystyczne z końca XVIII wieku. W szerokim ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona kościoła z 1870 roku, a po bokach 10 figur świętych. Przy kościele stoi barokowa figura św. Wawrzyńca z 1744 roku. Drewniany krużganek pochodzi z lat 1834- 38, a samo ogrodzenie z ok. 1787 roku.

Skarbczyk

Pozostałość średniowiecznego zamku. Przed 1791 rokiem budowla popadła w ruinę, a ponad 100 lat później (1894) przeszłą renowację wraz z przebudową. Obecnie znajduje się tutaj filia Muzeum.

Pałac

Pałac został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1836-1850 dla Władysława Radolińskiego według projektu Fryderyka Augusta Stulera. Elewacje pałacu zdobią wieżyczki, krenelaże i ganek z balkonem. Pałac kilkakrotnie przebudowywano, miało to miejsce w XIX i na początku XX wieku. Pałac uległ dwóm tragicznych w skutkach pożarom, w 1917 oraz w 1945. W 1949 roku odbudowany obiekt przejęło Ministerstwo Oświaty.

Źródło: P. Anders. Jarocin; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; www.jarocin.pl; fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym