Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Miasto znajdujące się w powiecie rawickim, siedziba gminy Jutrosin. Liczy około 1900 mieszkańców. Usytuowane ok. 25 km na zachód od Krotoszyna.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Jutrosin

ładowanie mapy - proszę czekać...

Jutrosin 51.653600, 17.169000 Jutrosin

Ratusz i Rynek

Budynek ratusza z 1865 roku wniesiony na planie kwadratu. Na szczycie znajduje się ośmioboczna wieża z zegarem, nakryta hełmem z latarnią.
Zabudowa Rynku pochodzi przeważnie z XIX wieku.

Kościół pw. św. Elżbiety

Neoromańska świątynia pw. św. Elżbiety pochodząca z lat 1900-1903. Zbudowano ją według projektu Tomasza Pajzderskiego z fundacji księcia Zdzisława Czartoryskiego, właściciela dóbr w Starym Sielcu. Obiekt jest bardzo podobny do konkatedry św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim, również projektu tego samego architekta. Największe wrażenie po przekroczeniu progu kościoła robi przepiękna polichromia projektu Antoniego Procajłowicza, uzdolnionego polskiego malarza tworzącego w stylu secesji. Witraże projektował sam Józef Mehoffer (patrz – Turek). Jest to jedna z ciekawszych kompozycji wnętrza świątynnego w Wielkopolsce.

Kościół pw. św. Krzyża

Kościół konstrukcji szachulcowej zbudowany w 1777 roku na planie krzyża greckiego. Inicjatorem powstania świątyni był ksiądz Józef Gogolewski. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *