Kobylin

Późnogotycki kościół parafialny, klasztor bernardynów...

Ogólne informacje

Niewielkie miasto liczące około 3 tyś. mieszkańców położone w powiecie krotoszyńskim, przy drodze krajowej nr 36. Kobylin posiada prawa miejskie od 1303 roku. W przeszłości był ściśle związany ze znajdującą się tutaj szkołą przyklasztorną oo. Bernardynów. Wśród jej absolwentów były takie wybitne postacie jak Maciej z Kobylina, nauczyciel Mikołaja Kopernika, czy Andrzej Glaber, profesor Uniwersytetu Krakowskiego.


Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Kobylinie warto także zobaczyć:

pałac w Baszkowie ok.6 km
Zduny ok. 14 km..
Krotoszyn
ok. 17 km.

Późnogotycki kościół parafialny

Późnogotycki kościół parafialny w Kobylinie został wzniesiony w latach 1512 – 1518, następnie przebudowany w 1782 roku. W prezbitermium świątyni znajduje się renesansowy tryptyk z XVI wieku. Wykonany w drewnie lipowym i malowany temperą przez mistrza Franciszka z Sierakowa. Tryptyk przedstawia legendę o św. Stanisławie biskupie męczenniku. Na lewym skrzydle ukazano kupno wsi od Piotrowina i świadczenie przed królem, w środku zabójstwo, a po prawej oskarżenie i poćwiartowanie zwłok biskupich.

Kobylin, późnogotycki kościół parafialny

Kobylin, późnogotycki kościół parafialny

Kobylin, późnogotycki kościół parafialnyKobylin, późnogotycki kościół parafialny

Klasztor bernardynów

Klasztorn O.O. Benedyktynów pochodzący z XVI/XVII wieku, odbudowany po zniszczeniach wojennych na początku XVIII wieku.W kruchcie znajduje się renesansowy nagrobek wykonany z czerwonego marmuru Jana Konarskiego, kasztelana kaliskiego.

Kobylin, klasztor

Kobylin, klasztor

Kobylin, klasztor

Wieża kościoła ewangelickiego

Drewniana wieża zegarowa z XVIII wieku, jedyna pozostałość po zborze ewangelickim, który niegdyś stał w tym miejscu.

Kobylin, wieża kościoła ewangelickiego

 

 

Źródło:P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Broniszewice, pałac, powiat pleszewski

 

polityka prywatności