Konin-Gosławice

 

Kilka słów o...
Osiedle Konina, dawniej wieś, położone w północnej części miasta, około 10 km. od centrum. Pierwsza wzmianka o Gosławicach pochodzi z 1280 roku, kiedy to Przemysł II potwierdził nadanie osady klasztorowi w Lądzie. Trzy lata później wieś przeszła w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1976 roku Gosławice włączono w skład miasta Konina.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Konin-Gosławice

Konin-Gosławice

Zamek

Zamek zbudowany nad południowo-wschodnim brzegiem Jeziora Gosławickiego w latach 1418 - 1426 przez jednego z największych dyplomatów epoki jagiellońskiej, poznańskiego biskupa Andrzeja Łaskarzyca. Była to typowa nizinna rezydencja feudalna przystosowana do obrony przy użyciu broni palnej. Aż do schyłku XVIII wieku historia warowni nie jest bliżej znana. W 1772 roku obiekt stał się własnością Jadwigi Łąckiej i wtedy już jego kondycja nie była najlepsza. W XIX wieku obiekt powoli tracił funkcję rezydencji. W 1838 roku rozpoczęto budowę spichlerza usytuowanego pomiędzy kościołem a zamkiem. Zamek został częściowo przerobiony na browar. W okresie międzywojennym był już ruiną. Przywrócono go do życia po odbudowie przeprowadzonej w latach 80. XX wieku na cele muzealne. Wokół zamku założono niewielki skansen.

Godziny otwarcia
wtorek, środa, czwartek, piątek: 10.00 - 16.00
sobota: 10.00 - 14.00
niedziela: 11.00 - 15.00 (od 1 października do 31 marca)
niedziela: 12.00 - 16.00 (od 1 kwietnia do 30 września)


NIECZYNNE: w poniedziałki, dni świąteczne oraz: Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada oraz Boże Narodzenie. Muzeum czynne jest w Poniedziałek Wielkanocny i w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Stan na 1.4.2011

Muzeum Okręgowe w Koninie - link

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Konin-Gosławice, zamek

Kościół

W Gosławicach znajduje się unikatowy kościół zaliczany do najcenniejszych zabytków polskiej architektury gotyckiej. Zbudowano go na planie zbliżonym do krzyża greckiego ze sklepieniem palmowym wspartym na centralnym kamiennym ośmiobocznym filarze. Fundatorami tej świątyni był biskup poznański Andrzej Łaskarz i jego bratanek Jan z Lichenia. Niektórzy badacze dopatrują się jego ideowego związku z rotundą Grobu Świętego w Jerozolimie i łączą pomysł budowy z pielgrzymką Andrzeja Łaskarzyca do Ziemi Świętej w okresie 1409-1410. Prezbiterium posiada sklepienie gwiaździste, którego każde żebro opiera się na wsporniku w kształcie tarczy herbowej. Wewnątrz znajdują się trzy neogotyckie ołtarze z końca XIX wieku oraz cenna ośmioboczna kamienna chrzcielnica z początku XVI wieku.Zobacz także - Konin

 

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!

polityka prywatności