atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto na prawach powiatu,  muzeum,  świątynie,  szlak piastowski,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  zabytkowy ratusz

Konin

Booking.com

Miasto liczące około 79 tys. mieszkańców, siedziba powiatu konińskiego. O tym, że przez miasto przebiegały ważne szlaki handlowe świadczy dumnie wznoszący się w centrum dawnego Konina słup drogowy z XII wieku, wyznaczający niegdyś połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Zniszczone przez Krzyżaków, a następnie odbudowane na polecenie Kazimierza Wielkiego. Już wtedy Konin był ważnym ośrodkiem kultury i nowych prądów religijnych, a także medycyny. Na przełomie XVI i XVII wieku działali tu dwaj wybitni doktorzy padewscy, fundator najstarszej w Polsce katedry anatomii i botaniki lekarskiej Uniwersytetu Krakowskiego Jan Zemełka i Kacper Blewski. Był to także okres wielu pożarów jak i niszczącego w skutkach potopu szwedzkiego. W czasie Powstania Styczniowego z 1863 roku w okolicy miało miejsce wiele potyczek i bitew. Sam Konin był silnym punktem koncentracji wojsk carskich i strategicznym miejscem dla wypadów w kierunku Kalisza i Włocławka. Po II wojnie światowej miasto bardzo się rozwinęło pod względem liczby ludności i obszaru, miało to związek z odkryciem w okolicy złóż węgla brunatnego i powstaniem kopalń. Zobacz także – Konin-Gosławice.

Ratusz

Obecny ratusz jest trzecim takim obiektem użyteczności publicznej w historii miasta. Pierwszy, gotycki ratusz stał na rynku, niestety uległ zniszczeniu przez pożar w 1707 roku. Kolejny gmach podzielił losy poprzednika niecałe 90 lat później. Obecny ratusz wybudowali Prusacy na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest to klasycystyczny, dwukondygnacyjny obiekt z poddaszem, wzniesiony na planie trapezu. Fasadę zdobią cztery toskańskie kolumny, na nich znajduje się fronton w kształcie trójkąta z herbem Konina.

Rynek

Rynek, obecnie Plac Wolności, serce konińskiej Starówki położonej na lewym brzegu Warty. Zabudowa rynku pochodzi przeważnie z XIX wieku. Wśród znajdujących się tutaj obiektów wyróżniają się kamienica Jana Zemełki z XVI wieku, klasycystyczny gmach starostwa powiatowego z 1828 roku czy kamienica zwana „Grodzką” z XIX wieku, w czasach carskich więzienie.

Słup Koniński

Romański kamienny słup ustawiony w 1151 roku w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza, uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce czy nawet w Europie. Pierwotnie znajdował się w odległości ok. 52 km od każdego z wymienionych miast. Został ufundowany prawdopodobnie przez wojewodę książęcego Piotra Wszebora lub, jak wskazują inne źródła, Piotra Włostowica. Obecnie stoi przy kościełe św. Bartłomieja, chociaż pierwotnie, aż do 1828 roku, umiejscowiony był w okolicach konińskiego zamku.

Na nim wyryty napis łaciński:

Roku Wcielenia Pańskiego 1151
do Kalisza z Kruszwicy tu prowadzi punkt,
wskazuje to formuła drogi i sprawiedliwości,
którą kazał uczynić komes palatyn Piotr
i starannie tę drogę przepołowił,
aby był go pamiętny,
racz każdy podróżny modlitwą prosić
łaskawego Boga
.

Kościół św. Bartłomieja

Gotycka świątynia wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Od południowej strony znajdują się dwie kaplice gotycka Najświętszej Marii Panny i renesansowa Kaplica dr Jana Zemełki. Wnętrze kościoła zdobią polichromie z początku XX wieku. Warto się nimi zainteresować z uwagi na ich autora – Eligiusza Niewiadomskiego, który kilkanaście lat po ich wykonaniu przeszedł do historii jako zabójca pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza. Artystę- zamachowca skazano na śmierć i rozstrzelano w 1923 roku.

Zobacz także – Konin-Gosławice.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Janina Władysława Janiszewska

    Konin jest miastem, do którego sprowadzili się z Słupcy moi pradziadkowie Michał i Magdalena z Rypplów Wieteccy około 1888 roku, bo tu urodziły się ich dzieci: Józefa, Teofil, Stanisław i Jan. Michał Wietecki zapisywany był jako robotnik w aktach chrztu dzieci i prawdopodobnie dobrze zarabiał bo utrzymywał żonę i 6 dzieci. Z Konina rodzina przeniosła się do Kalisza, ale po śmierci Michała Wieteckiego moja prababka zamieszkała z jednym z synów w Słupcy, a w Koninie już w XX wieku nikt z rodziny nie pozostał. Dziękuję za tę galerię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA