Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Korzkwy

Dwór

Ogólne informacje

Wieś w gminie Pleszew, powiat pleszewski. Liczy około 300 mieszkańców. Znajduje się około 2 km na wchód od Pleszewa i około 17 km na zachód od Jarocina.

Historia

Korzkwy występują w źródłach od 1411 roku. W XVI wieku własność Grudzielskich, potem Skrzypińskich, Bielawskich i Korzenickich. W 1789 roku dziedzicem był Jan Umiński, a w połowie XIX wieku Rokossowscy. Od 1856 roku w rękach Szeniców. Szenicowie byli rodziną szybko awansującą, od połowy XIX wieku wchodzącą w sfery ziemiańskie. Wydali między innymi znanego pisarza historycznego Stanisława Szenica. W 1926 roku Korzkwy należały do Artura Szenica. Majątek liczył 385 hektarów.

Dwór

Obszerny, parterowy, z mieszkalnym poddaszem dwór w kostiumie narodowym, czyli w tak zwanym stylu polskim. Został zbudowany w 1911 roku dla Artura Szenica (monogram AS i data 1911 w miejscu kartusza herbowego nad wejściem). Dwór w Korzkwach posiada wysoki, łamany dach, kolumny, portyk z trójkątnym zwieńczeniem, latarnie, a także boczne skrzydła na kształt potężnych alkierzy. Obecnie nieużytkowany (wrzesień 2006).

Korzkwy, dwór.

Korzkwy, dwór.

Korzkwy, dwór.

Korzkwy, dwór.Korzkwy, dwór.

Korzkwy, dwór.Korzkwy, dwór.

Korzkwy, dwór.

Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski, Marcin Libicki. Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Korzkwy, powiat pleszewski.

 

polityka prywatności