Dwór w Koszutach
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  muzeum,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Koszuty

Booking.com

Koszuty to wieś leżąca koło Środy Wielkopolskiej przy trasie drogi krajowej nr 11, powiat średzki. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych polskich dworów mieszczących obecnie Muzeum Ziemi Średzkiej. Od XIV do końca XVII wieku własność Koszuckich herbu Leszczyc. W kolejnym stuleciu wieś należała do Zabłockich herbu Łada, a następnie do spadkobierców tegoż rodu, w tym Rekowskich i Kosińskich.

Marianna i róże

(…) Wybieramy się dzisiaj z Michałem na imieniny do państwa Kosińskich (…), na imieniny pana domu. Od wielu lat utrzymujemy ze sobą dobrosąsiedzkie stosunki i nawzajem składamy sobie życzenia, więc i w tym roku zaplanowaliśmy tę wizytę, jakkolwiek w listopadzie i to tak mokrym jak tegoroczna jazda polnymi drogami nie należy do przyjemności. (…) Państwo Kosińscy oczekiwali nas na werandzie obrośniętej dzikim winem i po serdecznym przywitaniu oraz wręczeniu solenizantowi pudełka cygar przeszliśmy do owalnego salonu, bardzo gustownie i elegancko urządzonego. (…) Nie będę szczegółowo opisywać podanych potraw i zastawy stołowej, powiem tylko, że moim zdaniem farsz indyka był nieco przesolony. Po deserze pani domu zaproponowała krótki spacer po parku, bo akurat przestało padać, a nawet trochę słońca błysnęło zza chmur. Nie bardzo chciało mi się ruszać z domu, bo obawiałam się o moje wizytowe pantofle, ale wypadało pójść, państwo Kosińscy bowiem pragnęli swoim gościom pokazać figurę Najświętszej Maryi Panny, jaką postawili w parku, aby w ten sposób okazać Matce Bożej wdzięczność za dwadzieścia lat wspólnego szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Jeszcze tylko dodam, że wśród zgromadzonych gości obecni byli państwo Bogulińscy ze Środy, których poznaliśmy już wcześniej, a ostatnio spotkałam się z nimi w Kołobrzegu, gdzie spędziłam z dziećmi wakacje. Tych kilka godzin spędziliśmy bardzo miło, aczkolwiek odczuwało się brak młodzieży, która zawsze wnosi ze sobą ruch i humor. Jestem do tego w moim domu przyzwyczajona. No, ale państwo Kosińscy dzieci nie mają (…). Ciekawam, co stanie się z majątkiem po śmierci właścicieli. (…)

Fragment książki Marianna i róże Janiny Fedorowicz oraz Joanny Konopińskiej.

ok. 1912 rok

Dwór

Dwór wzniesiony w II poł. XVIII wieku dla Józefa Zabłockiego z wykorzystaniem fundamentów poprzedniego budynku z XVII wieku. Materiał służący do wzniesienia budynku może być jeszcze starszy, ponieważ w trakcie remontu znaleziono belkę z datą 1567! To jeden z nielicznych zachowanych przykładów oryginalnej barokowej siedziby szlacheckiej, a zdobiące obiekt charakterystyczne alkierze wywodzą się z tradycji obronnego dworu rycerskiego z narożnymi wieżami. Dwór wzniesiono w konstrukcji szkieletowej z modrzewia. Na przełomie XIX i XX wieku przebudowano alkierze, a w 1902 roku postawiono piętrowy, owalny ryzalit kryjący salon oraz użyto polskiego łamanego dachu czterospadowego. Inwestorem był wówczas Witold Kosiński, który prawdopodobnie konsultował przebudowę ze słynnym architektem Rogerem Sławskim.

Koloryzowana fotografia wykonana ok. 1912 roku

Czarne chmury nad rezydencją pojawiły się wraz z wypędzeniem w 1941 roku prawowitych właścicieli, czyli Rekowskich. Kompleks dworsko-parkowy ulegał z czasem stopniowej dewastacji. Szczęśliwie refleksja przyszła z początkiem lat 60. XX wieku, kiedy to po remoncie na krótko umieszczono w dworze szkołę podstawową, a już w 1966 roku przeznaczono go na siedzibę Muzeum Ziemi Średzkiej. Pierwsze dobre wrażenie po zobaczeniu rezydencji potęguje ciekawie urządzona ekspozycja we wnętrzu pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce”. Pomieszczenia w pełni oddają atmosferę, kiedy mieszkali tutaj poprzedni właściciele. Eksponaty nie są schowane za szybami czy ogrodzone od zwiedzających w jakikolwiek inny sposób, wszystko jest prawie na wyciągnięcie ręki- dzięki temu łatwiej jest nam wyobrazić sobie sposób życia ludzi z tamtej epoki.

Obecnie rewaloryzowany niewielki park krajobrazowy stanowi wspaniałe uzupełnienie całości. Wstęp do muzeum to niewielki koszt, także jeśli lubimy tego typu atrakcje musimy koniecznie odwiedzić ten piękny zabytek. Znajduje się on kilka kilometrów od zamku w Kórniku, co może stanowić dodatkową zachętę. Warto jest także wspomnieć, iż w Koszutach stoją trzy drewniane wiatraki, są one dobrze widoczne z głównej drogi przebiegającej przez skraj wsi. Niestety ich stan techniczny jest z roku na rok coraz gorszy.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA