Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Koszuty

Kilka słów o...

Koszuty to wieś leżąca koło Środy Wielkopolskiej przy trasie drogi krajowej nr 11, powiat średzki. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych polskich dworów mieszczących obecnie Muzeum Ziemi Średzkiej. Barokowy obiekt został wzniesiony w II poł. XVIII wieku dla Józefa Zabłockiego, z wykorzystaniem fundamentów poprzedniego budynku z XVII wieku. Dwór jest konstrukcji szkieletowej z modrzewia. W XIX wieku przebudowano alkierze, a w 1902 roku postawiono piętrowy, owalny ryzalit kryjący salon oraz użyto polskiego łamanego dachu czterospadowego. Pierwsze dobre wrażenie po zobaczeniu dworu potęguje ciekawie urządzona ekspozycja we wnętrzu pt. "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce". Pomieszczenia oddają atmosferę XIX i XX ziemskiej rezydencji. Eksponaty nie są schowane za szybami czy ogrodzone od zwiedzających w jakikolwiek inny sposób, wszystko jest praktycznie na wyciągnięcie ręki- dzięki temu łatwiej jest nam wyobrazić sobie sposób życia ludzi z tamtej epoki.
Obecnie rewaloryzowany niewielki park krajobrazowy stanowi wspaniałe uzupełnienie całości.
Wstęp do muzeum to koszt zaledwie 3 zł, także jeśli lubimy tego typu atrakcje musimy koniecznie odwiedzić ten piękny zabytek. Znajduje się on kilka kilometrów od zamku w Kórniku, co może stanowić dodatkową zachętę. Warto jest także wspomnieć, iż w Koszutach stoją trzy drewniane wiatraki, są one dobrze widoczne z głównej drogi przebiegającej przez skraj wsi.
Źródło: broszura informacyjna uzyskana w Muzeum

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Muzeum:

Otwarte: od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-14.00
tel. 061 28 510 23

Koszuty, dwórKoszuty, dwór
Koszuty, dwórKoszuty, dwór
Koszuty, dwórKoszuty, dwór
Koszuty, dwórKoszuty, dwór

 

Koszuty, dwórKoszuty, dwórKoszuty, dwór
Koszuty, dwór
Koszuty, dwórKoszuty, wiatrak
Koszuty, wiatrak
Koszuty, wiatrak

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Franciszkanie, klasztor, wnętrza, hotel, turystyka.

 

polityka prywatności