Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Koźmin Wielkopolski

 

Kilka słów o...

Koźmin Wielkopolski to miasto liczące blisko 7 tysięcy mieszkańców leżące w powiecie krotoszyńskim. Gród z podgrodziem istniał tu już w XII wieku. Prawa miejskie otrzymał przed rokiem 1318, a w tym samym roku Kazimierz III Wielki darował miasto Maćkowi Borkowicowi, który zbudował tutaj zamek. Owa budowla była kilkukrotnie przebudowywana (XVI, XVIII, XIX wiek), z pierwotnego założenia zachowała się gotycka wieża zamkowa. W jego wnętrzu mieści się obecnie szkoła oraz niewielkie muzeum. Z innych ciekawych zabytków Koźmina można wymienić kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca z XV wieku posiadający ołtarz główny z lat 1600-1630, dwukondygnacyjny, z licznymi rzeźbami i płaskorzeźbami; kościół i klasztor pobernardyński Najświętszej Marii Panny i świętych Stanisława i Franciszka z XVII wieku; wiatrak- koźlak oraz drewniany kościół cmentarny Trójcy Świętej z XVI wieku.
Warto nadmienić iż w Koźminie znajduje się jedna z największych i najlepiej zachowanych nekropolii wyznania mojżeszowego na terenie Wielkopolski. Zdjęcia z tego miejsca można obejrzeć tutaj.

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Koźmin Wielkopolski, rynek.Koźmin Wielkopolski, rynek.
Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.
Koźmin Wielkopolski, zamek.Koźmin Wielkopolski, zamek.
Koźmin Wielkopolski, zamek.Koźmin Wielkopolski, kościół i klasztor pobernardyński Najświętszej Marii Panny i świętych Stanisława i Franciszka

 


Koźmin Wielkopolski, ratusz.Koźmin Wielkopolski, rynek.Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.
Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.
Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.Koźmin Wielkopolski, kościół parafialny Najświętszej Marii Panny i świętego Wawrzyńca.Koźmin Wielkopolski, probostwo (?).
Koźmin Wielkopolski, zamek.Koźmin Wielkopolski, zamek.Koźmin Wielkopolski, zamek.
Koźmin Wielkopolski, zamek.Koźmin Wielkopolski, kościół i klasztor pobernardyński Najświętszej Marii Panny i świętych Stanisława i FranciszkaKoźmin Wielkopolski, kościół i klasztor pobernardyński Najświętszej Marii Panny i świętych Stanisława i Franciszka
Koźmin Wielkopolski, kościół i klasztor pobernardyński Najświętszej Marii Panny i świętych Stanisława i FranciszkaKoźmin Wielkopolski, cmentarz.Koźmin Wielkopolski, cmentarz.
Koźmin Wielkopolski, cmentarz.Koźmin Wielkopolski, cmentarz.Koźmin Wielkopolski, cmentarz.
Koźmin Wielkopolski, cmentarz.Koźmin Wielkopolski, drewniany kościół cmentarny Trójcy Świętej.Koźmin Wielkopolski, drewniany kościół cmentarny Trójcy Świętej.

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Koźmin Wielkopolski, powiat krotoszyński.

 

polityka prywatności