Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Lenartowice

Pałac, drewniany kościół

Ogólne informacje

Wieś leżąca w gminie Pleszew, powiat pleszewski, ok. 3 km. na północny wschód od Pleszewa. Liczy około 800 mieszkańców.

 


Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Pałac

Eklektyczny pałac pochodzący z około 1870 roku. Budynek o prostej bryle składający się z większego jednopiętrowego korpusu głównego i mniejszej, ale wyższej, dwupiętrowej części. Pałac wzniesiony na planie litery "T". Elewacje boniowane w tynku, a całość zwieńczono attyką i małymi wieżyczkami. Przy rezydencji zlokalizowany jest obszerny zespół zabudowań folwarcznych z końca XIX wieku,w tym dawna gorzelnia, budynek kurnika, kuźni i stelmacharni, nad którym góruje gołębnik w formie wieży. Wszystkie obiekty w zespołe pałacowym w stanie bardzo złym.

Lenartowice, pałac

Kościół

Pierwsza wzmianka o istniejącej tutaj świątyni pojawia się w 1446 roku. Zbudowano ją dzięki miejscowemu dziedzicowi Adamowi Marczewskiemu. Akt erekcyjny wydał podobno sam Wincenty Kot, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, podkanclerzy koronny, opiekun dzieci króla Władysława II Jagiełły. Trochę ponad 300 lat później, w 1758 roku z fundacji Marianny z Sapiehów Koźmińskiej wystawiono nowy kościół, który szczęśliwie przetrwał do dzisiaj.
Jest to jednonawowy obiekt konstrukcji typowej dla Wielkopolski, czyli zbudowanej na zrąb. Prezbiterium jest tutaj mniejsze od nawy, stosunkowo mocno wydłużone, trójbocznie zamknięte z boczną murowaną zakrystią. Niska wieża konstrukcji słupowej od frontu z kruchtą w przyziemiu zwieńczona jest blaszanym, barokowym hełmem baniastym z latarnią. Wyposażenie wnętrza jest głównie późnobarokowe. Główny ołtarz zdobi obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w centralnym polu oraz wizerunek Serca Jezusowego w zwieńczeniu. Najstarszym zabytkiem znajdującym się we wnętrzu jest niezwykle ciekawy obraz Koronacji Matki Boskiej z 1. poł. XVII wieku. Płótno ukazuje Matkę Boską w scenie ozdobienia koroną przez Trójcę Przenajświętszą na Królową Niebios. Wokół postaci zgromadzeni są liczni aniołowie, a poniżej umieszczono herby wraz z inicjałami fundatorów. Równie leciwa jest manierystyczna chrzcielnica, która znajduje się tuż obok ołtarza głównego. Warto zwrócić jeszcze uwagę na skromną ambonę z postaciami apostołów.

Lenartowice, kościół

Lenartowice, kościółLenartowice, kościół

 

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Grab, powiat pleszewski, pałac.

 

polityka prywatności