Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wieś,  z lotu ptaka

Licheń Stary

Booking.com

Spora wieś położona w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Znajduje się tutaj największy kościół w Polsce. Pierwsza wzmianka o wsi pojawia w 1151. Tego roku Piotr Dunin postawił granitowy krzyż w połowie drogi między Grąblinem a Licheniem, znacząc tym samym szlak z Kalisza do Kruszwicy. W połowie XV wieku Licheń był określany w dokumentach jako miasteczko, które w późniejszych wiekach należało do różnych rodów. Niszczycielski najazd Szwedów w roku 1655 położył kres rozwojowi osady.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Z historią licheńskiego sanktuarium nierozdzielnie związane są cudowne objawienia maryjne. Pierwsze miało miejsce w 1813 roku. Polski żołnierz Tomasz Kłossowski został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Tam, modląc się do Matki Bożej, ujrzał jej postać idącą po polu bitwy ze znakiem orła białego na sercu. Kłossowski ocalał i tak jak obiecał Maryi, przez ponad 20 lat pielgrzymował i szukał najwierniejszej kopii jej wizerunku. Kiedy takowy odnalazł, powiesił obraz na drzewie w lasku Grąblińskim koło Lichenia, w swojej rodzinnej parafii. Po latach Matka Boska ukazywała się tutaj kilkakrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatkowi. Podczas objawień w lesie grąblińskim wzywała do modlitwy, szczególnie różańcowej. Decyzją ks. Michała Marszewskiego, biskupa diecezji kujawsko-kaliskiej, cudowny obraz w 1852 roku zostaje przeniesiony do niewielkiej kaplicy w Licheniu.

Kilka lat później, po intensywnych pracach budowlanych, 18 października 1858 roku, nowa świątynia pw. św. Doroty została konsekrowana przez biskupa kaliskiego, Jana Marszewskiego. W tym samym dniu przeniesiono do niej obraz Matki Boskiej Bolesnej i stała się ona lokalnym miejscem pielgrzymkowym. Do czasu wybudowania współczesnej bazyliki obraz przez ponad 150 lat znajdował się właśnie tutaj.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

W 1994 roku rozpoczęto budowę nowego sanktuarium. To monumentalna, piępięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Prowadzące do niej 33 schodki mają nawiązywać do lat życia Jezusa na Ziemi. Ponadto, w kościele znajduje się 365 okien – odpowiadających liczbie dni w roku oraz 52 otwory drzwiowe, mówiące o liczbie tygodni w roku kalendarzowym. Świątynię podtrzymuje także 12 kolumn symbolizujących apostołów. Postała z inicjatywy marianina Eugeniusza Makulskiego według projektu Barbary Bieleckiej. Oprócz przedstawionych danych bazylika w Licheniu to na pewno obiekt wzbudzający liczne kontrowersje związane z architekturą, przepychem, ogromem konstrukcji i specyficznym stylem turystyki pielgrzymkowej. Na pewno jednak kościół ten stał się symbolem tej części regionu.

W 2010 roku roku otwarto Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego z wieloma cennymi eksponatami. Można tutaj zobaczyć kolekcję szabel od XVI do XX wieku, hełmy husarskie, pasy kontuszowe, listy królewskie, obrazy olejne o tematyce sakralnej od XVII po XIX wieku, grafiki, które wykonał Rembrandt Harmensz van Rijn a także te, które wyszły z warsztatu Petera Paula Rubensa. Ponadto w kolekcji muzeum znajdują się rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku i inne cenne zabytki. Muzeum Ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym jest kontynuacją utworzonego w 1925 roku Muzeum przy Zgromadzeniu Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziło działalność od 1953 roku do 2006 roku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA