dwór,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Manieczki

Booking.com

Wieś znajdująca się w gminie Śrem, powiat śremski. Liczy około 1000 mieszkańców. Usytuowana ok. 6 km na północny-zachód od Śremu. Przez ponad 40 lat jej właścicielem był Józef Wybicki – twórca Hymnu Narodowego. W miejscowym dworku w latach 1978-2006 znajdowało się Muzeum im. gen. Józefa Wybickiego. Niestety, dzisiaj to ważne miejsce kształtowania tradycji patriotycznych kraju powoli niszczeje… (stan na 3.5.2010).

Historia

Pierwsza informacja o Manieczkach pochodzi z 1368 roku. W XVIII wieku wieś była własnością Jana Gliszczyńskiego, następnie rodziny Kołaczkowskich. Od roku 1781 przeszła na własność Józefa Wybickiego. Pozbawiony kłopotów materialnych pobyt w Manieczkach, odsunięcie od spraw publicznych, stworzyły sprzyjające warunki do pracy literackiej. Zmarł w 1822 roku w nieistniejącym już drewnianym dworku . Został pochowany w niedalekiej Brodnicy gdzie obecnie znajduje się jego pusty grób. W 1923 roku szczątki zostały przeniesione do Poznania do Krypty Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha. Po śmierci Wybickiego w Manieczkach mieszkała jego żona Estera z Wieruszów Kowalskich Wybicka, która miała zapisane na majątku posagowe i dożywotnie prawa. Kolejnym właścicielem wsi, Esteraz zmarła w 1824 roku, zostały dzieci. W 1842 roku majątek sprzedano gen. Dezyderemu Chłapowskiemu z Turwi. Pod koniec XIX wieku wieś należała do rodziny Grodzickich, następnie do rodziny von Graeve, Broel-Platera, od 1912 roku do Zdzisława Brzeskiego, a w okresie międzywojennym do rodziny Prus-Głowackich. W 1960 roku urządzono tu Kombinat PGR, pierwszy taki w Wielkopolsce, który za sprawą dyrektora Jana Baiera stał się sławny na całą Polskę.

List Józefa Wybickiego do żony

(…) O szczupluchnym ale wygodnym domku wcześnie zaradzam. Tam, wraz z moim najserdeczniejszym przyjacielem, owocu prac naszych używać będziemy. Tam łaskawego bawię gościa. Tam żonka w swoim gabineciku gospodarstwo rozporządać, a mąż gospodarstwo roli dysponować i potem do maleńkiej biblioteki wkradać się będzie. Tam na miłości łonie przyjaźń z całą w kachaniu wiernością spoczywać będzie. Tam… ach nie chcę już wspominać, boby mi ciężar powiększyło przykrości, że nie wiem, długo jeszcze bezmego najukochańszego przyjaciela nudzić się będę musiał.

Lipiec 1781

Dwór

Domku mój luby – Opatrzności darze!
Domku – pokoju i dawco wygody,
Domku, coś zgodnie dał przytutek parze,
Domku, co swemi wyżywiasz płody.

Józef Wybicki

Dwór w Manieczkach został zbudowany w 1894 roku przez nieznanego z nazwiska architekta. Obiekt powstał zatem na długo po Józefie Wybickim, więc nie można go utożsamiać z twórcą hymnu. Według swojej pierwotnej koncepcji architektonicznej był to obiekt mniejszy niż obecnie, miał też nieco inny kształt. Rozbudowy, które nastąpiły w początkach XX wieku w zdecydowany sposób zmieniły jego proporcje. Powstały wówczas aneksy boczne oraz ganek od frontu. Swojego czasu mieściła się tutaj izba pamięci o Wybickim, jednak to dawne dzieje. Obiekt obecnie nie jest udostępniany do zwiedzania, wstęp na teren parku wolny (stan na 3.5.2010).

Źródło: Maria Strzałko, Paweł Anders, Manieczki, Poznań 1997; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA