Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Marchwacz

Pałac, dawna zabudowa folwarczna

 

Ogólne informacje

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, gminie Szczytniki, ok. 12 km. na wschód od Kalisza. Liczy około 400 mieszkańców.

 
Wyświetl większą mapę

Historia

Pierwsza źródło pisane pochodzące z 1136 roku wspomina wieś jako posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1819 roku przechodzi we własność Bonawentury Niemojowskiego, prezesa Rządu Narodowego w okresie powstania listopadowego. Jako represje za działalność powstańczą i patriotyczną dobra marchwackie zostały skonfiskowane w 1834 roku, a 3 lata później odkupione przez owdowiałą żonę Bonawentury. Rodzina Niemojowskich była właścicielem wsi aż do 1939 roku.

Pałac

Zbudowany w latach 1820- 1821 dla Bonawentury Niemojowskiego. Był to obiekt w stylu klasycystycznym. Prawdopodobnie w 1905 roku został przebudowany i rozbudowany, staraniem Włacława Józefa Niemojowskiego, przez architekta Stefana Szyllera. Obiekt jest wzorowany na pałacu łazienkowskim w Warszawie; murowany, podpiwniczony, o rozczłonkowanej bryle składającej się z harmonijnie połączonych części o różnych wysokościach. Środkowa część pałacu piętrowa, zwieńczona rzeźbami o tematyce mitologicznej przedstawiającymi cztery pory roku autorstwa Pawła Krzyżanowskiego. Na parterze znajdowały się takie pomieszczenia jak hol, biblioteka, gabinet pana, garderoba, sypialnia pana, sypialnia pani, buduar, salonik pani, bilard, salon, jadalnia, kredens oraz spiżarnia. Według Majątków Wielkopolskich Powiat kaliski w reprezentacyjnych wnętrza parteru zachowała się dekoracja sztukatorska, stolarka okienna i drzwiowa, a w holu posadzka terakotowa. W ostatnich latach pałac został wyremontowany, a obecnie jest wystawiony na sprzedaż. Obiekt niedostępny, stanowi własność prywatną. (kwiecień 2007). Fotografie wykonane zza ogrodzenia.

Marchwacz,  pałac

Brama wjazdowa do parku

Neogotycka brama wjazdowa pochodząca zapewne z lat 60. XIX wieku.

Marchwacz,  brama.

 

Stajnia koni cugowych- wozownia

Obiekt pochodzący z lat 80. XIX wieku, rozbudowany o wieżę na początku XX wieku.

Marchwacz,  stajnia koni cugowych- wozownia

Obora

Budynek wzniesiony w 2. ćw. XIX wieku, przebudowany na początku XX wieku. Murowana z cegły, parterowa.

Marchwacz,  obora

Spichlerz

Robiący wrażenie spichlerz z początku XX wieku wzniesiony najprawdopodobniej według projektu Włacława Niemojowskiego. Murowany z cegły, podpiwniczony korpus główny, zwieńczony wieżyczką z obeliskiem.

Marchwacz,  spichlerz

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Marchwacz, powiat kaliski, pałac, Niemojowscy

 

polityka prywatności