Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Miedzianów

Pałac Henryka Józefa Skarżyńskiego

Ogólne informacje

Wieś w gminie Nowe Skalmierzyce,powiat ostrowski. Liczy około 100 mieszkańców. Leży w pobliżu drogi powiatowej Kotowiecko-Skalmierzyce, ok. 15 km na północny-wschód od Ostrowa, nad strumieniem Ciemna. Na wieś składają się: Miedzianów, Miedzianówek oraz Kwiatkówek.


Będąc w Miedzianowie warto także zobaczyć:

kościół w Droszewie ok. 1.5 km.
dwór w Boczkowie
ok. 6 km.
kościół w Kościelnej Wsi ok. 8.5 km.
zamek w Gołuchowie ok. 18 km.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi w źródłach pisanych pojawiają się w 1213 roku. Miedzianów w czasie swojego istnienia był wsią królewską, później należącą do cysterek z Ołoboka, jak i własnością rodzin szlacheckich takich jak Miedzianowscy, Droszewscy, Bogdańscy, Sadowscy czy Skarżyńscy.

Pałac-willa

Pałac Henryka Józefa Skarżyńskiego zbudowany w 1877 roku w stylu neorenesansowym, prawdopodobnie według projektu Stanisława Hebanowskiego. Wejście od wschodu przez wysoką, półkolistą wnękę. Bogaty wystrój wnętrz został zniszczony po 1945 roku. Obecnie remontowany, własność prywatna.
Wokół pałacu znajduje się park krajobrazowy z około 1880 roku, o powierzchni 5,8 ha, z dwoma stawami i starymi drzewami o wymiarach pomnikowych (dwa platany klonolistne o obwodach 3,90 i 4,60 m.)


Fotografia archiwalna, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz.


Fotografia archiwalna.

Miedzianów, pałac
Fotografia współczesna, 2005 rok.

Miedzianów, pałac
Fotografia współczesna, 2005 rok.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Miedzianów, powiat ostrowski, pałac.

 

 

polityka prywatności