pałac

Miedzianów

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś w gminie Nowe Skalmierzyce,powiat ostrowski. Liczy około 100 mieszkańców. Leży w pobliżu drogi powiatowej Kotowiecko-Skalmierzyce, ok. 15 km na północny-wschód od Ostrowa, nad strumieniem Ciemna. Na wieś składają się: Miedzianów, Miedzianówek oraz Kwiatkówek.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Miedzianów

ładowanie mapy - proszę czekać...

Miedzianów 51.746100, 17.927700 Miedzianów

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi w źródłach pisanych pojawiają się w 1213 roku. Miedzianów w czasie swojego istnienia był wsią królewską, później należącą do cysterek z Ołoboka, jak i własnością rodzin szlacheckich takich jak Miedzianowscy, Droszewscy, Bogdańscy, Sadowscy czy Skarżyńscy.

Pałac-willa

Pałac Henryka Józefa Skarżyńskiego zbudowany w 1877 roku w stylu neorenesansowym, prawdopodobnie według projektu Stanisława Hebanowskiego. Wejście od wschodu przez wysoką, półkolistą wnękę. Bogaty wystrój wnętrz został zniszczony po 1945 roku. Obecnie remontowany, własność prywatna.
Wokół pałacu znajduje się park krajobrazowy z około 1880 roku, o powierzchni 5,8 ha, z dwoma stawami i starymi drzewami o wymiarach pomnikowych (dwa platany klonolistne o obwodach 3,90 i 4,60 m.)

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym