Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Osiek

Dwór

 

Ogólne informacje

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce. Liczy około 120 mieszkańców, położona jest nad rzeką Prosna.

Osiek, pejzaż

Historia

Po raz pierwszy wieś była wzmiankowana w XIV wieku. Właścicielem tej miejscowości w 1550 roku był M. Osiecki. Poźniejszymi właścicielami byli m. in Jan Skarżyński, Andrzej Kałowski, Rafał Zabłocki, Ignacy Parczewski, Zygmunt Czarnecki, Wanda Graeve z Dormaszewskich.

Dwór

Dwór został zbudowany przez rodzinę Parczewskich w 1844 roku z użyciem form klasycystycznych. Pokrycie dachu zostało wymienione w okresie międzywojennym. Posiada on 6-kolumnowy ganek oraz piętrową wieżę boczną widoczną na zdjęciach po lewej stronie. Jest to obiekt murowany, podpiwniczony, parterowy z facjatami. Według spisu z roku 1991 we wnętrzach zachował się neobarokowy kominek, 5 pieców kaflowych, a w jednym pomieszczeniu polichromie na suficie o motywach heraldycznych i florystycznych.


Fotografia archiwalna, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz.

Osiek, dwór

Jako ciekawostkę można dodać, iż w tym dworze przebywał poeta Roman Zmorski, który się tutaj również ożenił.
Obecnie obiekt stanowi własność prywatną. Fotografie zostały wykonane z drogi publiczej.

Jak na prawdziwy dworek przystało rozciąga się wokół niego mały park krajobrazowy. Zajmuje powierzchnię 1.5 ha. Park ten nie jest ujęty w rejestrze zabytków. Jest zaniedbany, zniszczony i utracił swój dawny wygląd. Występuje w nim starodrzew z gatunkami drzew rodzimych głównie lipy drobnolistnej, lipy szerokolistnej, dębów szypułkowych, świerków oraz innych.

Osiek, dwór

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, powiat ostrowski, Osiek, dwór.

 

polityka prywatności