dwór

Osiek

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce. Liczy około 120 mieszkańców, położona jest nad rzeką Prosna.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Osiek

ładowanie mapy - proszę czekać...

Osiek 51.683200, 18.101900 Osiek

Historia

Po raz pierwszy wieś była wzmiankowana w XIV wieku. Właścicielem tej miejscowości w 1550 roku był M. Osiecki. Poźniejszymi właścicielami byli m. in Jan Skarżyński, Andrzej Kałowski, Rafał Zabłocki, Ignacy Parczewski, Zygmunt Czarnecki, Wanda Graeve z Dormaszewskich.

Dwór

Dwór został zbudowany przez rodzinę Parczewskich w 1844 roku z użyciem form klasycystycznych. Pokrycie dachu zostało wymienione w okresie międzywojennym. Posiada on 6-kolumnowy ganek oraz piętrową wieżę boczną widoczną na zdjęciach po lewej stronie. Jest to obiekt murowany, podpiwniczony, parterowy z facjatami. Według spisu z roku 1991 we wnętrzach zachował się neobarokowy kominek, 5 pieców kaflowych, a w jednym pomieszczeniu polichromie na suficie o motywach heraldycznych i florystycznych.

Jako ciekawostkę można dodać, iż w tym dworze przebywał poeta Roman Zmorski, który się tutaj również ożenił.
Obecnie obiekt stanowi własność prywatną. Fotografie zostały wykonane z drogi publiczej.

Jak na prawdziwy dworek przystało rozciąga się wokół niego mały park krajobrazowy. Zajmuje powierzchnię 1.5 ha. Park ten nie jest ujęty w rejestrze zabytków. Jest zaniedbany, zniszczony i utracił swój dawny wygląd. Występuje w nim starodrzew z gatunkami drzew rodzimych głównie lipy drobnolistnej, lipy szerokolistnej, dębów szypułkowych, świerków oraz innych.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym