Pakosław

Pałac, kościół

Ogólne informacje

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, siedziba gminy Pakosław. Liczy około 900 mieszkańców. Usytuowana ok.18 km na wschód od Rawicza. Pierwsza wznianka o wsi pojawia się w 1310 roku.

Pałace i dwory wielkopolskie komercyjnie


Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w 1791 roku w miejscu dawnego dworu obronnego. Jego architektem był prawdopodobnie Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Rezydencja została wykonana na zamówienie właściciela Pakosławia - Michała Krzyżanowskiego, znanego patriotę i uczestnika Sejmu Czteroletniego. Wnętrza były niegdyś bogato zdobione. W sali kolumnowej pałacu umieszczono cztery płaskorzeźby autorstwa Franciszka Smuglewicza, których treść nawiązywała do początków państwa polskiego. Do dzisiaj zachowały się trzy z nich.
Pałac w dobrym stanie, obecnie pełni funkcję hotelu z centrum konferencyjnym.

Strona internetowa pałacu

Pakosław, pałac

Kościół

Kościół pod wezwaniem św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy zbudowany w latach 1896-1899 w stylu neogotyckim.

Pakosław, kościół

Pakosław, kościół

Pakosław, kościół

Pakosław, kościół

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, noclegi, nocleg, turystyka.Poznań, wycieczki, przewodnik, aparat, fotografie, galeria.
Zdjęcia Torunia, fotografie Torunia