Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Parczew

 

Dwór

Ogólne informacje

Wieś znajdująca się w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski. Liczy około 550 mieszkańców. Znajduje się około 3 km. na wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1411 roku. Nazwa miejscowości przez lata ewoluowała, można wyróżnić takie przykłady jak Parczewo, Altpartschew, Alt Parczewo, Partschew. Było to gniazdo rodowe Parczewskich herbu Nałęcz. Parczew należał także do Skórzewskich, Marcina z Gorzec, Szembeków, Czesława Kościelskiego i Stanisława Majerowicza, który był ostatnim właścicielem wsi. Regulację uwłaszczeniową i likwidację wspólnot przeprowadzono w latach 1836- 1839.

Dwór

Dwór pochodzi z lat 80. XIX wieku. Jest to obiekt parterowy, podpiwniczony, z piętrowym ryzalitem frontowym i skrzydłem wschodnim. Frontowy ganek podjazdowy wsparty na dwóch toskańskich kolumnach i dwóch filarach nakrytym tarasem. Od wschodu znajduje się oszpecająca współczesna przybudówka. Obecnie pałac pełni funkcję szkoły.


Fotografia archiwalna, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz.

Parczew, dwór

Parczew, dwór.

Park

Park krajobrazowy z 3 ćw. XIX wieku o powierzchni 5, 79 ha. Wystapują tutaj m. in. dęby, kasztanowce, jesiony, świerki.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Parczew, powiat ostrowski, dwór.

 

 

polityka prywatności