pałac,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Pawłowice

Pawłowice to duża wieś licząca ok. 2000 mieszkańców, powiat leszczyński. Miejscowość znana jest z jednej z najokazalszych wielkopolskich rezydencji.

Pałac

 Obiekt ten zbudowano w stylu klasycyzującego baroku w latach 1785–1790. Jego fundatorem był pisarz koronny Maksymilian Mielżyński. W bogato niegdyś zdobionych wnętrzach przetrwało do naszych czasów część sztukaterii zaprojektowanych przez Jana Chrystiana Kamsetzera, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Największe wrażenie na gościach pałacu robi wystrój sal I pietra, a zwłaszcza wielka Sala Kolumnowa urządzona z niezwykłym przepychem. Zanim do niej wkroczymy już w holu warto zwrócić uwagę na dwie rzeźby Władysława Marcinkowskiego z ok. 1900. Niestety, nasi sąsiedzi z zachodniej granicy, na początku II wojny światowej obrabowali rezydencję ze wszystkich cennych przedmiotów, z których większość zaginęła potem bez śladu. Szczęśliwie od 1945 roku pałac należy do Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego, co pozwoliło szybko zatrzymać dewastację tegoż miejsca. Obecnie możliwe jest wynajęcie sal na cele konferencyjne lub organizację przyjęć. W połączonej z pałacem oficynie umieszczono ośrodek hotelowy, który po przystępnych cenach umożliwia noclegi dla przyjezdnych gości. Obiekt dostępny.

Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929, fot. A.Liebert

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA