Rynek w Poznaniu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  Miasto na prawach powiatu,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  świątynie,  szlak piastowski,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz,  zamek

Poznań

Booking.com

Poznań to sporej wielkości miasto leżące nad Wartą w samym sercu Wielkopolski. Stolica województwa wielkopolskiego, piąte pod względem ludności w Polsce. Prężny ośrodek przemysłowy, kulturalny oraz naukowy. Historia miasta wiąże się z początkami polskiej państwowości. W 968 roku swą siedzibę umieścił tutaj Jordan, pierwszy biskup Polski. Późne średniowiecze i okres renesansu stanowiły „złotą epokę” w dziejach ośrodka, obszar wewnątrz murów został wówczas ściśle zabudowany. W XIX wieku miasto było centrum działań niepodległościowych w zaborze pruskim, uwieńczonych zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim w 1918-1919. Poznań to także miasto Międzynarodowych Targów Poznańskich, lider polskiego przemysłu targowego z wieloletnimi tradycjami. Stolica województwa zachwyca turystów przede wszystkim malowniczym Starym Rynkiem z wieloma cennymi zabytkami. Zajrzyj do Poradnika Turysty, aby znaleźć wycieczki w okolicach Poznania.

Legenda o powstaniu miasta

W pradawnych czasach na polskiej ziemi żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Pewnego razu postanowili, że rozjadą się na różne strony, aby poznać obce kraje. Ustalili, że kiedy osiągną już wiek dojrzały spotkają się znowu. Jak postanowili tak zrobili. Mijały lata. Lech trafił do krainy porośniętej gęstym lasem. Założył tam swój gród, który nazwał Gnieznem. Pewnej jesieni wyruszył na łowy, aby przygotować zapasy na nadciągającą zimę.
Wyprawa udała się znakomicie, wojowie wracali do swoich siedzib z wozami wyładowanymi zwierzyną.

W pewnym momencie usłyszeli w borze dźwięk rogu i tętent koni. Kto jeszcze może polować w książęcych lasach? Drużyna Lecha ustawiła się w szyku bojowym, z łukami gotowymi do strzału. Na polanę wyjechała gromada nikomu nieznanych wojowników. Przybysze wyglądali groźnie, brodaci, uzbrojeni. Drużyna Lecha już chwyciła za broń, kiedy książę krzyknął radośnie: -Poznaję! Poznaję! Czech! Rus! Bracia moi kochani! Zapanowała ogólna radość. Rozpalono nad rzeką ogniska, rozłożono obozowiska i długo w noc bracia toczyli opowieści. Aby uczcić to niezwykłe spotkanie po latach, postanowiono w tym miejscu założyć gród i nazwać go Poznań. 

Rynek z Ratuszem

Poznań to przede wszystkim piękny rynek. Kwadratowy plac został wytyczony już w XIII wieku. Z każdego z boków wychodzą trzy ulice, z czego dwie skrajne z narożników. Ratusz po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1310 roku jako Domus consulum. Był to jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Z tego okresu zachowały się piwnice. W XVI wieku dokonano jego gruntownej przebudowy według projektu Jana Babtysty Quadro. Dzisiaj to jeden z najcenniejszych obiektów renesansowych w Europie Środkowej. Obecnie w ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. Spacerując po Rynku warto także zwrócić uwagę na domki budnicze z podcieniami, odwach, pałac Mielżyńskich i Działyńskich, wagę miejską, pomnik Bamberki, cztery fontanny – Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna oraz pręgierz.

Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

Poznańską kolegiatę uważa się za wybitny przykład architektury barokowej. Kościół został wybudowany przez jezuitów, pracę rozpoczęto w 1649, a w roku 1705 został konsekrowany. Po kasacie zakonu jezuitów, od roku 1798 świątynia stała się miejskim kościołem parafialnym czyli farą. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 została ograbiona, a wnętrze stało się magazynem. Odbudowa nastąpiła w latach 1948-1950. Kościół przylega do dawnego kolegium jezuickiego powstałego w XVIII wieku według projektu Jana Catenazziego. Obecnie mieści się tu Urząd Miasta.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski w Poznaniu to kolebka polskiej państwowości. Pierwszy, jeszcze przedpiastowski gród powstał na wyspie w VIII lub IX wieku. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza świątynia katedralna w Polsce, wywodząca swoją metrykę z X wieku. Kościół stoi w miejscu dwóch poprzednich katedr: przedromańskiej i romańskiej. Wznoszono go od połowy XIV wieku do początku XVI wieku. Po 1728 roku przebudowano go w stylu barokowym, a pod koniec XVIII stulecia – w stylu klasycystycznym.Obecny wygląd obiektu pochodzi z okresu odbudowy z lat 1948-1956 prowadzonej pod kierownictwem Franciszka Morawskiego podczas której przywrócono mu gotycki wygląd korpusu z przełomu XIV i XV wieku. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki poliptyk z 1512 roku z rzeźbami Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem oraz św. Barbary i św. Katarzyny. Na Ostrowie, oprócz samej katedry, możemy zobaczyć jeszcze:

Psałterię– późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 na zlecenie biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego.
Kościół Najświętszej Marii Panny– w dzisiejszym kształcie powstał w połowie XV wieku, jednak jego historia rozpoczyna się. około 965 roku, gdy po przybyciu Dobrawy wzniesiono tutaj kaplicę zamkową.
Pałac arcybiskupi- dwór biskupi istniał przy katedrze zapewne od początku jej funkcjonowania. Najstarsza wzmianka pisana o tym obiekcie pochodzi z 1404 roku. Obecnie jest gmachem trójskrzydłowym, o zróżnicowanej architekturze, powstałym w latach 1853-54 według projektu Juliusza Salkowskiego. 

Brama Poznania ICHOT

Nowoczesna placówka muzealna zajmująca się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Ekspozycja główna przedstawia historię wyjątkowego miejsca, jakim jest sąsiadująca z budynkiem Bramy Poznania wyspa katedralna. Obejmuje czas od założenia grodu w X wieku do współczesności. Strona internetowa

III Akademia Lubrańskiego w Poznaniu

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, mieszczące się w zabytkowym gmachu dawnej Akademii Lubrańskiego, to miejsce z gatunku wyjątkowych. Sam budynek pochodzi z XVI wieku i służył pierwotnie jako uczelnia wyższa. Początki istnienia budynku związane są z biskupem Janem Lubrańskim, który to dzięki swoim rozległym zainteresowaniom humanistycznym podejmował szereg inicjatyw przyczyniających się do rozwoju kultury i nauki. Pamięć o nim przetrwała jak widać kilkaset lat. W 1780 roku placówkę przejęła Komisja Edukacji Narodowej, łącząc ją z Akademią Wielkopolską i przekształcając w szkołę wojewódzką. Jako muzeum gmach służy dopiero od czasu remontu z lat 2006-2007.

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu

Ta jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju, która pierwotnie znajdowała się w innej lokalizacji, od dziesięcioleci gromadzi cenne zbiory związane ze sztuką sakralną i nie tylko. Co mnie szczególnie ujęło w muzeum? Na pierwszym miejscu jest wysoka klasa zbiorów, zobaczymy tutaj cenne gotyckie rzeźby, renesansowe obrazy, unikatowe portrety trumienne oraz ozdobne monstrancje, relikwiarze i inne przedmioty wykonane ze szlachetnych kruszców. Jeśli chodzi o dostępność zbiorów to placówka nie ma sobie równych- obcowanie z tak starymi i cennymi przedmiotami możliwe jest prawie na wyciągnięcie ręki (chociaż tego akurat nie polecam). Aranżacja przestrzeni zabytkowego budynku także stoi na bardzo wysokim poziomie. Widać, że muzeum stworzone zostało przez ludzi z pasją, stanowiąc wzór dla innych tego typu placówek, i to nie tylko kościelnych.

Najcenniejszym znajdującym się tutaj przedmiotem jest bez wątpienia miecz świętego Piotra, który dotarł do naszego kraju… około 966 roku! Tak, to nie pomyłka, zabytek znajduje się w Poznaniu od ponad 1000 lat. To niemy świadek rodzącego się państwa polskiego. Zgodnie z relacją Jana Długosza: „papież Stefan, by uczynić początki Jordana milszymi dla kleru i ludu polskiego, ofiarował (…) miecz św. Piotra, którym apostoł, jak wierzą, miał odciąć ucho Malchiasza w Ogrodzie Oliwnym, może ten sam miecz, a może inny zamiast tamtego i pobłogosławił na pamiątkę tak świetnego czynu apostoła; aby Kościół w Polsce posiadał jawny klejnot, którym mógłby się szczycić.” Archiwalne dokumenty z XVIII wieku potwierdzają istnienie miecza i mówią o nim, że był czczony jak relikwia. Literatura fachowa oraz badania potwierdzają, że przedmiot faktycznie pochodzi z I wieku naszej ery. Co ciekawe z biegiem lat o mieczu zapomniano, lecz nadal znajdował się bezpiecznie w katedralnym skarbcu. Dopiero w latach 80. XX wieku został wystawiony na widok publiczny.

Muzeum jest bardzo przyjazne dla turystów oraz przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dzieci także nie powinny się tutaj nudzić, lecz z uwagi na wartość zbiorów należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Wejściówki są przystępne cenowo. Po szczegóły odsyłam na stronę muzeum.

Zamek

Rezydencja królewska wzniesiona prawdopodobnie w XIII wieku przez Przemysła II, następnie wielokrotnie rozbudowywana. W 1493 roku złożył tu królowi Polski hołd lenny wielki mistrz krzyżacki Hans von Tieffen. Zamek został częściowo zniszczony w czasie wojny północnej, od tego czasu popadł w ruinę. Odbudowany szczątkowo pod koniec XVIII wieku, następnie ponownie zniszczony w 1945 roku. Kolejna odbudowana nastąpiła w latach 1959–1964, a ostateczny kształt nadany został w latach 2010–2013 według projektu Witolda Milewskiego. Obecnie mieści się tutaj wzorowo zaaranżowane Muzeum Sztuk Użytkowych, a zrekonstruowaną, czterdziestotrzymetrową wieżę wykorzystano jako punkt widokowy. Na powierzchni prawie 1500 m² prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej. To około 2000 muzealiów powstałych od średniowiecza do współczesności. Strona muzeum.

Zamek cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu powstał według projektu Franza Schwechtena, w którym wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II. Budowę rozpoczęto w 1905, a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu. To ostatni taki zamek w Europie.

Plac Wolności

Najciekawsze budynki znajdujące się przy Placu Wolności to Biblioteka Raczyńskich z lat 1822 – 1828, Arkadia wzniesiona w latach 1802 – 1804 według projektu Davida Gilly’ego oraz gmach Muzeum Narodowego.

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia

To najstarszy, do dziś istniejący, kościół lewobrzeżnego miasta. Jego historia sięga 1244 roku. Była to wówczas wczesnogotycka, dwunawowa świątynia z wydłużonym prezbiterium. Jej mury przetrwały niemal w niezmienionym kształcie do dziś jako korpus kościoła. W kwietniu 1698 kościół zalała powódź, która podmyła filary. Zawaliło się wówczas sklepienie. Odbudowa, którą kierował Jan Catenazzi trwała od 1700 do 1724 roku. Nieco później od strony zachodniej dobudowano barokową wieżę.

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów

Kościół franciszkanów wzniesiony na stoku Góry Przemysła rozpoczęto budować w 1674 roku, a ukończono dopiero w połowie XVIII wieku. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione dekoracjami stiukowymi. Autorem wykonanej w latach 1702-1735 polichromii był franciszkanin Adam Swach.

Kościół pw. św. Marcina

Znajduje się na skrzyżowaniu ul. św. Marcin i al. Marcinkowskiego. Niewielką świątynię wzniósł prawdopodobnie książę Przemysł I w 1240 roku. Pierwotny kształt świątyni nie jest znany, lecz zapewne była murowana. Swój dzisiejszy kształt świątynia zyskała dzięki przebudowie w początkach XVI wieku. 11 listopada, w dniu św. Marcina, po sumie odpustowej, rusza spod kościoła pochód pod przewodnictwem świętego, który kieruje się do Zamku Cesarskiego, gdzie św. Marcin przejmuje na jeden dzień klucze i władzę nad miastem od Prezydenta Poznania. W tym dniu poznaniacy wspomagają biednych i samotnych oraz zajadają się rogalami świętomarcińskimi.

Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Neorenesansowy gmach wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua.

Dom Towarowy „Okrąglak”

Zbudowany w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama jako ośmiopiętrowy dom towarowy z charakterystyczną, położoną centralnie, okrągłą klatką schodową o 5 m. średnicy i trzech biegach schodów.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Powstał według projektu Maxa Littmana z monachijskiej pracowni Heilmann und Littman w przeciągu 18 miesięcy jako nowa siedziba Teatru Miejskiego, który mieścił się dotychczas w przestarzałym budynku Arkadii. Pierwsze przedstawienie- „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta odbyło się w 1910.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA