Poznań

Kilka słów o...
Poznań to sporej wielkości miasto leżące nad Wartą w samym sercu Wielkopolski. Stolica województwa wielkopolskiego, piąte pod względem ludności w Polsce. Prężny ośrodek przemysłowy, kulturalny oraz naukowy. Historia miasta wiąże się z początkami polskiej państwowości. W 968 roku swą siedzibę umieścił tutaj Jordan, pierwszy biskup Polski. Późne średniowiecze i okres renesansu stanowiły "złotą epokę" w dziejach ośrodka, obszar wewnątrz murów został wówczas ściśle zabudowany. W XIX wieku miasto było centrum działań niepodległościowych w zaborze pruskim, uwieńczonych zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim w 1918-1919. Poznań to także miasto Międzynarodowych Targów Poznańskich, lider polskiego przemysłu targowego z wieloletnimi tradycjami. Stolica województwa zachwyca turystów przede wszystkim malowniczym Starym Rynkiem z wieloma cennymi zabytkami.

Galeria zdjęć: Poznań w nocy

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie


Będąc w Poznaniu warto także zobaczyć:

zamek w Kórniku ok. 20 km.
pałac i park w Rogalinie ok. 20 km.
dwór w Koszutach ok. 30 km.
skansen w Dziekanowicach ok. 40 km.
pałac w Czerniejewie ok. 45 km.
Gniezno ok. 50 km.

Rynek

Kwadratowy Rynek w Poznaniu został wytyczony już w XIII wieku. Z każdego z boków wychodzą trzy ulice, z czego dwie skrajne z narożników. Ratusz po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1310 roku jako Domus consulum. Był to jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Z tego okresu zachowały się piwnice. W XVI wieku dokonano jego gruntownej przebudowy wedłu projektu Jana Babtysty Quadro. Dzisiaj to jeden z najcenniejszych obiektów renesansowych w Europie Środkowej. Obecnie w ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. Spacerując po Rynku warto także zwrócić uwagę na domki budnicze z podcieniami, odwach, pałac Mielżyńskich i Działyńskich, wagę miejską, pomnik Bamberki, cztery fontanny – Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna oraz pręgierz

Poznań, RynekPoznań, Ratusz.
Poznań, Ratusz.Poznań, Ratusz.
Poznań, RynekPoznań, Rynek
Poznań, RynekPoznań, Rynek
Poznań, RynekPoznań, Rynek
Poznań, RynekPoznań, Rynek
Poznań, Ratusz.Poznań, Ratusz.Poznań, Rynek
Poznań, Ratusz.Poznań, Ratusz.Poznań, Ratusz.
Poznań, RynekPoznań, RynekPoznań, Rynek
Poznań, RynekPoznań, RynekPoznań, Rynek
Poznań, RynekPoznań, RynekPoznań, Rynek

Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

Poznańską kolegiatę uważa się za wybitny przykład architektury barokowej. Kościół został wybudowany przez jezuitów, pracę rozpoczęto w 1649, a w roku 1705 został konsekrowany. Po kasacie zakonu jezuitów, od roku 1798 świątynia stała się miejskim kościołem parafialnym czyli farą. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 została ograbiona, a wnętrze stało się magazynem. Odbudowan nastapiła w latach 1948-1950. Kościół przylega do dawnego kolegium jezuickiego powstałego w XVIII wieku według projektu Jana Catenazziego. Obecnie mieści się tu Urząd Miasta.

Poznań, FaraPoznań, dawne kolegium jezuickie.
Poznań, dawne kolegium jezuickiePoznań, Fara
Poznań, FaraPoznań, FaraPoznań, Fara
Poznań, FaraPoznań, dawne kolegium jezuickiePoznań, dawne kolegium jezuickie
Poznań, FaraPoznań, FaraPoznań, Fara
Poznań, FaraPoznań, FaraPoznań, Fara


Ostrów Tumski

Ostrów Tumski w Poznaniu to kolebka polskiej państwowości. Pierwszy, jeszcze przedpiastowski gród powstał na wyspie w VIII lub IX wieku. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza świątynia katedralna w Polsce, wywodząca swoją metrykę z X wieku. Kościół stoi w miejscu dwóch poprzednich katedr: przedromańskiej i romańskiej. Wznoszono go od połowy XIV wieku do początku XVI wieku. Po 1728 roku przebudowano go w stylu barokowym, a pod koniec XVIII stulecia – w stylu klasycystycznym.Obecny wygląd obiektu pochodzi z okresu odbudowy z lat 1948-1956 prowadzonej pod kierownictwem Franciszka Morawskiego podczas której przywrócono mu gotycki wygląd korpusu z przełomu XIV i XV wieku. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki poliptyk z 1512 roku z rzeźbami Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem oraz św. Barbary i św. Katarzyny. Na Ostrowie, oprócz samej katedry, możemy zobaczyć jeszcze:

Psałterię- późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 na zlecenie biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego.
Kościół Najświętszej Marii Panny- w dzisiejszym kształcie powstał w połowie XV wieku, jednak jego historia rozpoczyna się. około 965 roku, gdy po przybyciu Dobrawy wzniesiono tutaj kaplicę zamkową.
Pałac arcybiskupi- dwór biskupi istniał przy katedrze zapewne od początku jej funkcjonowania. Najstarsza wzmianka pisana o tym obiekcie pochodzi z 1404 roku. Obecnie jest gmachem trójskrzydłowym, o zróżnicowanej architekturze, powstałym w latach 1853-54 według projektu Juliusza Salkowskiego. 

Poznań, Ostrów Tumski.Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.
Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.
Poznań, Ostrów Tumski- rezydencja arcybiskupia.
Poznań, Ostrów Tumski- kościół NMP.
Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.
Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.Poznań, Ostrów Tumski- Katedra.

Wzgórze zamkowe i fortyfikacje miejskie

Poznań, wzgórze zamkowe i fortyfikacje miejskiePoznań, wzgórze zamkowe i fortyfikacje miejskie
Poznań, wzgórze zamkowe i fortyfikacje miejskiePoznań, wzgórze zamkowe i fortyfikacje miejskiePoznań, wzgórze zamkowe i fortyfikacje miejskie

Zamek cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu powstał według projektu Franza Schwechtena, w którym wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II. Budowę rozpoczęto w 1905, a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu. To ostatni taki zamek w Europie.

Poznań, Zamek Cesarski.
Poznań, Zamek Cesarski.Poznań, Zamek Cesarski.

Detale poznańskie

Poznań, detalePoznań, detale
Poznań, detalePoznań, detale
Poznań, detalePoznań, detale

Plac Wolności

Najciekawsze budynki znajdujące się przy Placu Wolności to Biblioteka Raczyńskich z lat 1822 - 1828, Arkadia wzniesiona w latach 1802 - 1804 według projektu Davida Gilly'ego oraz gmach Muzeum Narodowego.

Poznań, Biblioteka Raczyńskich Poznań, Arkadia
Poznań, ArkadiaPoznań, Muzeum Narodowe

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia

To najstarszy, do dziś istniejący, kościół lewobrzeżnego miasta. Jego historia sięga 1244 roku. Była to wówczas wczesnogotycka, dwunawowa świątynia z wydłużonym prezbiterium. Jej mury przetrwały niemal w niezmienionym kształcie do dziś jako korpus kościoła. W kwietniu 1698 kościół zalała powódź, która podmyła filary. Zawaliło się wówczas sklepienie. Odbudowa, którą kierował Jan Catenazzi trwała od 1700 do 1724 roku. Nieco później od strony zachodniej dobudowano barokową wieżę.

Poznań, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej PocieszeniaPoznań, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia
Poznań, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej PocieszeniaPoznań, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia
Poznań, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej PocieszeniaPoznań, Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów

Kościół franciszkanów wzniesiony na stoku Góry Przemysła rozpoczęto budować w 1674 roku, a ukończono dopiero w połowie XVIII wieku. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione dekoracjami stiukowymi. Autorem wykonanej w latach 1702-1735 polichromii był franciszkanin Adam Swach.

Poznań, kościół św. Antoniego Padewskiego Poznań, kościół św. Antoniego Padewskiego Poznań, kościół św. Antoniego Padewskiego

Poznańskie zakamarki

Poznańskie zakamarkiPoznańskie zakamarki
Poznańskie zakamarkiPoznańskie zakamarkiPoznańskie zakamarki
Poznańskie zakamarkiPoznańskie zakamarkiPoznańskie zakamarki

Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Neorenesansowy gmach wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua.

Poznań, Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Dom Towarowy "Okrąglak"

Zbudowany w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama jako ośmiopiętrowy dom towarowy z charakterystyczną, położoną centralnie, okrągłą klatką schodową o 5 m. średnicy i trzech biegach schodów.

Poznań, Dom Towarowy "Okrąglak"
.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Powstał według projektu Maxa Littmana z monachijskiej pracowni Heilmann und Littman w przeciągu 18 miesięcy jako nowa siedziba Teatru Miejskiego, który mieścił się dotychczas w przestarzałym budynku Arkadii. Pierwsze przedstawienie- "Czarodziejski Flet" W. A. Mozarta odbyło się w 1910.

Poznań, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki.

Kościół pw. św. Marcina

Znajduje się na skrzyżowaniu ul. św. Marcin i al. Marcinkowskiego. Niewielką świątynię wzniósł prawdopodobnie książę Przemysł I w 1240 roku. Pierwotny kształt świątyni nie jest znany, lecz zapewne była murowana. Swój dzisiejszy kształt świątynia zyskała dzięki przebudowie w początkach XVI wieku. 11 listopada, w dniu św. Marcina, po sumie odpustowej, rusza spod kościoła pochód pod przewodnictwem świętego, który kieruje się do Zamku Cesarskiego, gdzie św. Marcin przejmuje na jeden dzień klucze i władzę nad miastem od Prezydenta Poznania. W tym dniu poznaniacy wspomagają biednych i samotnych oraz zajadają się rogalami świętomarcińskimi.

Poznań, Kościół pw. św. Marcina
Poznań, Kościół pw. św. MarcinaPoznań, Kościół pw. św. Marcina

Dawna synagoga

Wzniesiona w latach 1906-1907 ze składek poznańskiej gminy żydowskiej. Wolnostojącą orientowaną synagogę wzniesiono na planie krzyża greckiego, którego wschodnie ramię zakończono absydą. 15 kwietnia 1940 roku władze niemieckie usunęły z synagogi ostatnią gwiazdę Dawida. W tym samym roku synagoga została przebudowana na krytą pływalnię, co nadało budowli obecny kształt. W trakcie przebudowy całkowicie zniszczono wnętrze, uproszczono bryłę, rozebrano kopuły, zmieniono wszystkie otwory.

Poznań, dawna synagoga

Kościół św. Wojciecha

Poznań, kościół św. Wojciecha
Poznań, kościół św. Wojciecha

Kościół św. Józefa i klasztor karmelitów bosych

Poznań, kościół św. Józefa i klasztor karmelitów bosych

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa

Kościół powstał na początku XVIII wieku w kamienicy z ok. 1500 roku. Wnętrze tworzy jedna nawa. Całość świątyni utrzymana jest w jednolitym, bogatym wystroju z pierwszej połowy XVIII wieku.

Poznań, kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa

Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych

Poznań, kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych

Źródło: Anders, P., Łęcki, W., Maluśkiewicz, P., (red.), 1992. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski. PWN; Wikipedia; www.city.poznan.pl


Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Poznań, kalisz konferencje, kalisz restauracje, kalisz konferencje, kalisz wesela, kalisz szkolenia, ostrów konferencje, ostrów restauracje, ostrów wesela, ostrów szkolenia.

Wszystkie prawa zastrzeżone (c)
Kopiowanie fotografii bez zgody autora zabronione!

 

polityka prywatności