atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  hotel,  hotel historyczny,  kuchnia wielkopolska,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat międzychodzki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  skansen,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Prusim (Olandia)

Prusim to niewielka wieś leżąca w powiecie międzychodzkim, w gminie Kwilcz. Jego serce stanowi ośrodek wypoczynkowy Olandia zlokalizowany w dawnym założeniu dworskim. Razem z parkiem krajobrazowym oraz jeziorem stanowią jeden z najlepszych kompleksów hoteli historycznych w Wielkopolsce.

Założenie dworskie

Prusim od połowy XV wieku był gniazdem rodowym rodu Prusimskich, którzy rezydowali tutaj do połowy XVIII wieku. W 1788 roku wieś przechodzi w posiadanie rodziny Wilkońskich, polskiej rodziny szlacheckiej, a w 1790 roku zostaje kupiona przez generała Roberta Taylora.

Rozwój folwarku następuje w 1 połowie XIX wieku po inwestycjach rodu von Reiche, których główna siedziba znajdowała się w pobliskim pałacu w Rozbitku. Pochodzący z połowy XVIII wieku dwór gruntownie wówczas przebudowują. Powstały obszerny, parterowy obiekt z mieszkalnym piętrem ukrytym w łamanym dachu i piętrowymi ryzalitami na osi obu elewacji, zwieńczonymi wysokimi trójkątnymi naczółkami staje się ich letnią rezydencją. W tylnej elewacji umieszczono taras, z którego prowadzi zejście do rozległego założenia parkowego, łagodnie opadającego w stronę pobliskiego jeziora.

Wokół dworu znajduje się zespół folwarczny przebudowany w połowie XIX wieku. W jego skład wchodzą m.in.: spichlerz, stajnia, obora oraz dwa chlewy. W 2012 roku sprowadzono z Mławy holenderski wiatrak pochodzący z XVIII wieku.

Nazwa „Olandia” nawiązuje do osadnictwa olęderskiego w Wielkopolsce w XVII-XVIII wieku. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, co doprowadziło do jego degradacji. Szczęśliwie w 2004 roku wrócił w posiadanie prywatnych właścicieli. Prace budowlane związane z odbudową folwarku i adaptacją na cele hotelowego kompleksu rozpoczęły się w lipcu 2009 roku, a otwarcie nastąpiło rok później. Miałem przyjemność gościć kilka dni w tym ośrodku i jestem pod ogromnym wrażeniem aranżacji przestrzeni zabytkowej, która została wykonana z należytym pietyzmem, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalna, w szczególności dla rodzin z dziećmi. Zorganizowano tutaj niewielką plażę, plac zabaw, mini skansen, niewielkie zoo z końmi, owcami i innymi zwierzętami gospodarczymi, a także centrum SPA, winiarnię i rewelacyjną restaurację. Polecam na bazę wypadową do pobliskich atrakcji lub na weekendowy wypad za miasto.

Wiatrak

Przy drodze krajowej nr 24 na wysokości wsi Prusim odbudowano drewniany wiatrak. Jego historia sięga 1754 roku, kiedy to w miejscowości Przysiołek Sowa został wybudowany w pierwotnej wersji. W 1930 roku odbudowano go na bazie innego zakupionego paltraka z miejscowości Noć. Wiatrak z Noci był natomiast wcześniej wykorzystywany na Jeziorze Gopło, jako pływający młyn. Miał krążyć na barce po okolicznych wsiach i być wykorzystywanym przez miejscowych rolników do mielenia zboża. Dzisiaj to kolejna atrakcja zlokalizowana wśród pól w drodze do Olandii.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version