atrakcje

Racot

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 1 Średnia: 4]

Wieś w gminie Kościan, powiat kościański. Liczy około 1100 mieszkańców. Położona jest ok. 5 km. na południe od Kościana.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Racot

ładowanie mapy - proszę czekać...

Racot 52.057500, 16.711400 Racot

Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego

Park Krajobrazowy utworzony w 1992 roku na powierzchni 17 200 ha. Jego przeważającą część stanowią grunty orne, na których w latach 20-tych XIX wieku gen. Dezydery Chłapowski zapoczątkował w swych rodzinnych stronach (majątek Turew) nowoczesną gospodarkę rolną wprowadzając sieć zadrzewień śródpolnych. Głównymi celami parku są ochrona rzadkiego krajobrazu kulturowego oraz realizacja nowoczesnego rolnictwa na ekologicznych zasadach funkcjonowania przyrody. Przykłady miejscowości leżących w obrębie parku: Błociszewo, Choryń, Turew, Racot, Rąbiń.

Historia

Pierwsza wzmiana pojawia się w 1366 roku. W XV wieku wieś stanowiła własność rodu Borków z Gryżyny, następnie Gołutowskich, Kostków, Broniszów, Jabłonowskich. W II poł. XVIII wieku u księcia Antoniego Jabłonowskiego bywali m.in. Tadeusz Kościuszko, książe Józef Poniatowski. Istniał tutaj jeden z pierwszych teatrów dworskich, w którym wystawiano sztuki m.in. księcia Antoniego Jabłonowskiego i Józefa Wybickiego. W 1798 roku z powodu długów Jabłonowski sprzedał dobra księciu Orańskiemu Wilhelmowi. W 1815 roku książę został koronowany na króla Niderlandów. Latem 1831 roku najprawdopodobniej przebywał tutaj Adam Mickiewicz. W 1919 roku na mocy traktatu wersalskiego całe dobra przeszły na własność Skarbu Państwa Polskiego. W 1928 roku założono tutaj Państwową Stadninę Koni, a w 1930 roku obiekt przejął Wydział Majątków Państwowych Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W okresie międzywojennym pałac był rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej.

Pałac

Pałac klasycystyczny z ok. 1780-90, zbudowany dla księcia Antoniego Barnaby Jabłonowskiego przez Dominika Merliniego, twórcy słynnych warszawskich Łazienek. W 1902 roku rezydencja została powiększony o nowe skrzydło, z dachem mansardowym z lukarnami. Fasadę frontową zdobi czterokolumnowy portyk wielkiego porządku, zwieńczonym trójkątnym frontonem z tarczami herbowymi: Prus III i Kierdej. Fasada główna z wyższymi oknami reprezentacyjnych pomieszczeń parteru. Trójboczny ryzalit w elewacji ogrodowej. Ryzalit kryje położone na osi salony przyziemia i piętra, które wprowadzono do układu w miejsce dotąd często stosowanej dwukondygnacyjnej sali rotundowej. We wnętrzach zachowały się takie elementy architektoniczne jak dekoracje stiukowe, polichromia, posadzki, kominki, okrągłe klasycystyczne piece i stylowe meble. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny.

Źródło: Majątki Wielkopolskie: Powiat Kościański; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne. Fot. Aleksander Liebert

1

1 thought on “Racot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym