Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Raszków

Ratusz, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Ogólne informacje

Raszków to niewielkie, liczące bowiem około 2 tys. mieszkańców, miasto położone ok. 7 km na północny zachód od Ostrowa Wielkopolskiego, powiat ostrowski. Zlokalizowany jest tu drobny przemysł oparty na przetwórstwie spożywczym. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Raszków.

Raszków- panorama miasta

Historia

Pierwsze wzmianki o Raszkowie pochodzą z 1293 roku, kiedy został odnotowany w kościańskiej Księdze Grodzkiej. Prawa miejskie otrzymał w 1444 roku. Przywilej lokacyjny wystawił Wojciech
"de Raschkowo" zaznaczający założenie miasta "na surowym kamieniu".
Do XIX wieku Raszków należał do najznaczniejszych miast w regionie. W czasach pruskich miasto było silnym ośrodkiem polskości. Przypadek sprawił, że na przełomie XIX i XX wieku węzeł kolejowy został zlokalizowany w sąsiednim Ostrowie, a nie w Raszkowie. Stało się to za sprawą właściciela ziemskiego, który nie zgodził się na budowę stacji na swoim terenie. Była to wielka strata dla miasta, położenie na uboczu głównych szlaków przyczyniło się do stopniowego ograniczania jego roli.

Historia parafii

Tereny obecnej parafii pierwotnie należały do parafii Wysocko Wielkie. W XIII wieku zostały włączone do powstałej wówczas parafii w Pogrzybowie. Klasztorowi św. Wawrzyńca z Kalisza zawdzięczała fundację w XIII wieku kościoła p.w. Wszystkich Świętych, który został rozebrany w 1793 roku. Pierwotnie kościół, usytuowany na północnym skraju miasta, był p.w. św. Heleny, później św. Marcina. Pierwszy znanym z imienia proboszczem był Wojciech, kierujący parafią w latach 1465-1472. Bp. Stanisław Domaniewski konsekrował w dniu 3 II 1664 nowy, drewniany kościół wzniesiony na południowej stronie miasta. Kościół otrzymał tytuł Znalezienia Krzyża Świętego, niestety spłonął w 1882 roku. Na tym samym miejscu w latach 1882-1886, dzięki inicjatywie prob. Kazimierza Jagielskiego zbudowano obecny budynek kościelny. Został konsekrowany 15 IX 1889 roku przez bp. Edwarda Likowskiego.

Ratusz

Znajduje się na czterobocznym Rynku. Został wybudowany w XIX wieku. W 1959 roku przeszedł remont, a nieudolna przebudowa w latach 70. uprościła pierwotny wygląd budynku. Obecnie ciężko jest sobie wyobrazić, że mamy do czynienia z ponad 100 letnim obiektem...

Raszków- Ratusz

Rynek

Na czterobocznym rynku znajdują się przeważnie piętrowe domy (parter i I kondygnacja), w większości z dachami dwuspadowymi, często z klasycyzującymi elewacjami. Najstarsze z nich pochodzą z XIX wieku.

Raszków- Rynek

Kościół

Neogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z lat 1882-1886. W jego wnętrzu znajduje się wykonana w drewnie scena ukrzyżowania, obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej oraz drewniany Krzyż w kruchcie, pochodzący z XIX wieku. Od 1941 do 1945 kościół został zamknięty i zamieniony na magazyn zboża. Gruntownie odnowiony został oddany do użytku w 1946 roku.

Raszków- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Raszków- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Raszków- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Źródło: Wikipedia, Portal Gminy Raszków, Parafia Raszków, Lena Bednarska- Wielkopolskie Ratusze, Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Raszków, powiat ostrowski.

 

polityka prywatności