atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Pomnik Historii,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego

Rogalin

Booking.com

Rogalin jest malowniczo położoną wsią nad rzeką Wartą w powiecie poznańskim.

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Wieś nad Wartą położona, darowaną została przez Bolesława księcia wielkopolskiego kapitule poznańskiej w r. 1247 z wszystkimi prawami, jakie na ówczas kościelnym służyły posiadłościom. Wspomniana wieś około połowy czternastego wieku, niewiadomo jakim sposobem, przeszła w ręce jakiegoś Jakusza, lecz wkrótce potem do dóbr królewskich wcielona została, do których pierwiastkowo była należała. W roku 1360 Kazimierz król polski zamienił ją za inne dobra z kawalerami zakonu ś. Jana jerozolimskiego i wszystkich im na Rogalinie praw swoich odstąpił, wyjąwszy myślistwa na sarny i jelenie.
Obszerne w koło Rogalina knieje w czterysta lat później, tak dalece jeszcze były gęste, iż zbrodnia w nich bezkarność. a nieszczęśliwi od świata stroniący, schronienie znajdować mogli. (…)
W roku 1604 Rogalin własnością był Heleny Arciszewskiej, matki Krzysztofa Arciszewskiego sławetnego wodza wojsk holenderskich w Brazylii. Skromna wioska szczyci się znakomitym wojownikiem, który się w niej urodził. Tu on pierwsze młodości swojej lata przepędził, tu szczęśliwa jego matka wyższe w nim odkrywała zdatności, poić się mogła nadzieją sławy, jaką miał później uzyskać. (…) W roku 1605 wieś Rogalin przestała być dziedzictwem domu Arciszewskich, przedała ją wyżej wspomniana Helena Arciszewska za 12000 ówczesnych złotych polskich Mikołajowi Manieckiemu. Później nabywali tę wieś następnie Unrugowie, Szlichtyngowie, Krzyżanowscy i Raczyńscy.

Szlakiem Edwarda Raczyńskiego

Legenda

Dawno temu trzej bracia Lech, Czech i Rus wybrali się na polowanie do nadwarciańskiej puszczy. Łowy toczyły się w najlepsze, kiedy z leśnych ostępów wypadło wielkie stado łosi, które prowadził wyjątkowej urody rogacz. Rzucili się za nim w pogoń. Naraz wpadli na leśną polanę, po środku której rósł okazały dąb i kilka młodych drzewek. Otoczony ze wszystkich stron rogacz pochylił kark i gotował się do śmiertelnej walki. Wtem usłyszeli głos: „nikt nie będzie zabijał zwierzyny w świętym gaju!” – przemówił kapłan, a Lech natychmiastowo wstrzymał myśliwych. To właśnie wtedy mężczyźni spostrzegli wielki pomnik Światowida, który do tej pory przysłonięty był przez mosiężne drzewa. 

W zamian za okazany szacunek druid nazwał trzy dęby imionami trójki braci. Na pamiątkę tego spotkania Lech kazał wybudować w tym miejscu gontynę, w której starzec mógł godnie pełnić swoją kapłańską posługę. W tym też miejscu powstała osada nazwana Rogalinem – od spotkania z niezwykłym rogaczem. Mijały lata….

Do Rogalina przybyli posłańcy księcia Mieszka z rozkazem zniszczenia posągu Światowida i z poleceniem krzewienia nowej wiary. Na starej gontynie umieszczono krzyż dębowy jako znak nowej wiary. Trzy potężne dęby, rosnące wokół gontyny uniknęły ścięcia tylko dlatego, że nosiły imiona legendarnych władców słowiańskich – Lecha, Czecha i Rusa.
Mieszko I odratował w ten sposób dęby, a te stoją w Rogalinie po dziś dzień. Obecnie są atrakcją dla zaciekawionych turystów. 

Zespół pałacowo-parkowy

ok. 1912 rok

Znajdujące się tutaj barokowo-klasycystyczne założenie pałacowe z XVIII wieku należy do najpiękniejszych w Polsce. Autorami projektu byli najwybitniejsi wówczas architekci królewscy: Dominik Merlini i Jan Christian Kamsetzer. Pałac składa się z głównego budynku i połączonych z nim ćwierćkolistymi skrzydłami galeriowymi dwoma oficynami. W latach 90-tych XIX wieku, kiedy właścicielami Rogalina byli Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z hr. Potockich, krakowski architekt Zygmunt Hendel prowadził tutaj zakrojone prace remontowo – konserwatorskie. To także autor zrekonstruowanej niedawno neobarokowej biblioteki na piętrze pałacu. W latach 1911-1912 Edward Aleksander Raczyński wzniósł budynek galerii malarstwa, w którym umieścił gromadzoną przez siebie od lat 80-tych kolekcję dzieł sztuki. Obecnie eksponowane jest tu blisko 300 prac, m.in. gigantyczne płótno o powierzchni ponad 47m2 Jana Matejki Dziewica Orleańska oraz zespół dzieł Jacka Malczewskiego i innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Był to jeden z nielicznych w tym czasie na ziemiach polskich obiekt zbudowany od początku z myślą o udostępnianiu go publiczności.

W latach 2007-2009 i 2012-2015 zespół pałacowy objęty był kompleksowymi pracami remontowymi, które pozwoliły przywrócić mu dawną świetność oraz udostępnić zwiedzającym ekspozycję wnętrz w korpusie głównym i południowym skrzydle pałacu. Oprócz galerii obrazów znajduje się tutaj muzeum wnętrz pałacowych, które z pewnością warto odwiedzić. Ostatnim właścicielem Rogalina był hrabia Edward Raczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który spoczywa w podziemiach kaplicy na terenie parku- w mauzoleum grobowym Raczyńskich z 1820 roku. Wzorem architektonicznym tej budowli była świątynia rzymska z I w. p. n.e w Nimes.

Nad brzegiem Warty rosną dęby rogalińskie. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów, liczy sobie ok. 2000 dębów. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700 lat!

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA