Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Rososzyca

Kościół św. Marka, pałac Skórzewskich, spichlerz

Ogólne informacje

Wieś w gminie Sieroszewice. Liczy około 1000 mieszkańców, powiat ostrowski.Położona jest na skraju doliny Baryczy w pobliżu ujścia Leniwej Baryczy do Gniłej Baryczy i Gniłej Baryczy do Ołoboku (kilka kilometrów od bifurkacji na Baryczy), na wysokości ok. 125 m n.p.m. Leży przy drodze powiatowej Ostrów-Grabów nad Prosną, około 10 km na wschód od Ostrowa (możliwość dojazdu autobusami komunikacji miejskiej).

 
Pokaż Wielkopolska na większej mapie

Historia


Znana od 1377 roku jako wieś prywatna, rycerska, którą podkomorzy Mikołaj rozgraniczył wówczas od dóbr klasztoru w Ołoboku. Od końca XVIII wieku do 1928 roku należała do rodu Skórzewskich, którzy w XIX wieku zbudowali tu swój pałac. Wcześniej gniazdo rodowe Roso(w)skich herbu Korab.

Kościół

Kościół św. Marka z 1818 roku. Wybudowany w stylu klasycystycznym. Na terenie kościoła znajduje się krypta Skórzewskich, splądrowana przez Niemców w czasie II wojny świątowej, oraz arkadowa dzwonnica z 1885 roku.

Rososzyca, kościół.

Rososzyca, kościół.

Rososzyca, kościół.

Rososzyca, kościół.

Rososzyca, grobowiec.

Pałac

Pałac Skórzewskich z lat 70. XIX wieku. Wybodowago go w stylu neorenesansowym, z odwołaniami do renesansu włoskiego. Obecnie w złym stanie, zamieszkały.Wokół rezedencji rozciąga się park, niestety bardzo zaniedbany. Za pałacem znajduje się grodzisko.


Fotografia archiwalna, stan na ok. 1912 rok. Leonard Durczykiewicz.

Rososzyca, pałac.

Rososzyca, pałac.

Rososzyca, pałac.

Spichlerz

Spichlerz z końca XIX wieku, trzykondygnacyjny.

Źródło: Wikipedia, S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; własne materiały; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Rososzyca, pałac, kościół.

polityka prywatności