pałac,  park krajobrazowy,  Powiat międzychodzki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Rozbitek

Rozbitek to niewielka wieś leżąca w powiecie międzychodzkim, gmina Kwilcz. Znajduje się tutaj cenne założenie pałacowe z rozległym, 23 ha parkiem, uważanym za największy park platanowy w Wielkopolsce.  Początki wsi sięgają średniowiecza. Będąc w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić Prusim– letnią siedzibę dawnych właścicieli pałacu.

Pałac

Neogotycki pałac został wzniesiony dla Georga Heinricha Otto von Reiche, jest jedną z ciekawszych siedzib ziemiańskich w Wielkopolsce. Przypuszcza się, że architektem mógł być Fryderyk August Stüler lub architekt wywodzący się z jego kręgu. Zespół jest dziełem wyjątkowym zarówno przez swoje walory architektoniczne jak i krajobrazowe. Rezydencję otacza park, w którym zachowała się neogotycka kaplica grobowa rodziny von Reiche oraz liczne obiekty folwarczne. W 2004 roku rezydencja stała się własnością światowej sławy kompozytora Jana A. P. Kaczmarka, laureata nagrody Oscara, który rozpoczął przywracanie obiektowi jego dawną świetność. Obecnie pałac jest pilnowany i niedostępny- wystawiony na sprzedaż. Fotografie zostały wykonane za wiedzą i zgodą właściciela. Nie polecam udawania się tam na własną rękę.

Centralną część założenia pałacowego oflankowano dwoma wieżami o wysokich, szpiczastych hełmach. Całość sprawia wrażenie średniowiecznego zamku, co jest spotęgowane usytuowaniem budynku nad brzegiem parkowego stawu. Odmienny charakter posiada elewacja ogrodowa. Wśród wnętrz wyróżnia się reprezentacyjny hall wejściowy, któremu starano się nadać charakter sieni zamkowej. Odmienne formy, nawiązujące do ornamentyki klasycystycznej (rekonstrukcja) zastosowano w bogatej dekoracji sztukatorskiej wielkiej sali balowej. Parter spełniał funkcje reprezentacyjne, na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne i gościnne, poddasze było mieszkaniem dla służby. Wnętrza częściowo odtworzone przy wykorzystaniu nowego detalu architektonicznego.

Na zachód od pałacu znajdują się zabudowania zespołu folwarcznego. Obiekty wchodzące w skład tzw. starego folwarku zostały wzniesione w połowie XIX wieku i położone są we wschodniej części założenia gospodarczego. W ich skład wchodzi: stajnia z wozownią i domem stangreta, źrebięciarnia, gorzelnia i budynek mieszkalny. Nowy folwark składa się on z rządcówki, owczarni, spichlerza, stodoły i budynku gospodarczego wraz z kuźnią. Stan techniczny obiektów folwarcznych jest zły.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version