kościół drewniany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Rychnów

Booking.com

Wieś leżąca w gminie Blizanów, powiat kaliski, ok. 12 km. na północ od Kalisza. Liczy około 350 mieszkańców.

Kościół

Dzieje pierwszego kościoła w Rychnowie sięgają XV wieku. Do historii przeszło tragiczne wydarzenie, jakie miało tutaj miejsce podczas burzy w 1755 roku. Zniszczeniu uległa wówczas cała świątynia, co było dużą stratą dla lokalnej społeczności. Trudu budowy kaplicy podjął się wraz z parafianami ks. Grzegorz Mrozowski. Powstała ona ze szczątków poprzedniego obiektu, także od samego początku musiała mieć charakter tymczasowy. Z pomocą przyszła rodzina Skowrońskich, która w 1782 wystawiła nowy kościół p.w. Wszystkich Świętych. Dzięki tym fundatorom do dzisiaj służy on wiernym oraz cieszy oczy przybyłych gości.

Kościół w Rychnowie
Kościół w Rychnowie


Kościół prezentuje styl późnobarokowy, który jest dobrze widoczny chociażby na przykładzie hełmu zwieńczającego jego wieżę. Świątynia jest konstrukcji drewnianej, posiada pojedynczą nawę z węższym i niższym prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia z przedsionkiem. Obramowania drzwi jak i okien pomalowano na kolor czerwony, dzięki czemu wyraźnie kontrastują z czernią ścian. Dwuspadowy, wysoki dach kryty gontem chroni obiekt przed warunkami atmosferycznymi. Do nawy od strony południowej przylega kruchta, której szczyt został ułożony w pionową dekoracyjną jodełkę. Jego krawędzie zdobi pięknie rzeźbiony łuk. Przybytek otoczony jest starymi lipami mającymi w obwodzie do 420 cm. Dawniej większość wiejskich świątyń była harmonijnie powiązana z otaczającym je krajobrazem, nie inaczej jest do dzisiaj w Rychnowie.

Kościół w Rychnowie
Kościół w Rychnowie


Przyjechałem w te strony z nadzieją, że uda mi się zobaczyć wnętrze tutejszego kościoła. Tym bardziej, że wcześniej nikomu nie zgłaszałem swojej dosyć spontanicznej wizyty. Miałem szczęście, po sprawowanej mszy świętej ks. kan. Jerzy Salamon znalazł dla mnie chwilę czasu. Zależało mi na zobaczeniu secesyjnej polichromii datowanej na 1905 rok. Przykryta pod warstwami farby została odkryta podczas jednego z ostatnich remontów. Była na tyle cenna, że postanowiono ją wyeksponować. Nie zawiodłem się, efekt prowadzonych prac zrekompensował wszystkie poniesione trudy, aby polichromia znów mogła ujrzeć światło dzienne. Nieliczne świątynie mogą poszczycić się oryginalnym malowaniem wnętrza, tak przecież ściśle związanym z pozostałym wyposażeniem. Podstawowymi cechami charakterystycznymi dla secesji są płynne, faliste linie oraz ornamentacja roślinna. Zdobienia w Rychnowie złożone są od dołu z marmoryzowanych ciemnobrunatnych i ciemnoczerwonych pól. Powyżej na jasnozielonym tle powtarza się regularny okazały motyw bukietu niebieskich i różowych kwiatów. W otoczeniu kwiatów lilii dopatrzymy się symboli Męki Pańskiej. Strop prezbiterium zdobi malowidło w kolorze jasnobłękitnym z motywem żółtych gwiazd. Najcenniejszym zabytkiem zgromadzonym we wnętrzu jest słynący łaskami obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Płótno datuje się na drugą połowę XVII wieku, przedstawia ono Madonnę w typie tzw. Śnieżnym. W 1834 roku doszło tutaj do świętokradczej kradzieży wotów wraz z koronami. Oprócz cudownego obrazu Matki Boskiej, znajdującego w barokowym ołtarzu głównym, zobaczymy jeszcze dwa ołtarze boczne i ambonę z końca XVIII wieku. W górnym polu prawego ołtarza znajduje się postać św. Wawrzyńca. W ikonografii przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce. Jego atrybutami jest krata na której był męczony oraz palma trzymana w ręce. Na belce tęczowej umieszczono wyjątkowej urody rzeźbiony, polichromowany i złocony krucyfiks z końca XVIII wieku.

Kościół w Rychnowie
Kościół w Rychnowie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA