atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat międzychodzki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka,  zamek

Sieraków

Sieraków to niewielkie miasto w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Położony nad Wartą na skraju Puszczy Noteckiej pomiędzy dwoma jeziorami: Jaroszewskim i Lutomskim. Sieraków znany jest przede wszystkim z zamku Opalińskich oraz stada Ogierów. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 1251 roku. W 1388 roku potwierdzony jest miejski charakter osady. Od 1591 roku dziedzicami Sierakowa stali się Opalińscy h. Łodzia, którzy gospodarzyli do 1749 roku- to za ich władania nastąpił rozkwit miejscowości. W 1818 roku dobra zostały wykupione przez skarb pruski dla zakładanej tu stadniny koni. Od połowy XIX wieku Sieraków był własnością króla pruskiego Fryderyka III.

Zamek Opalińskich

Pozostałości zamku sięgają XIV wieku. W XVII wieku został przebudowany na okazałą rezydencję bogatego rodu Opalińskich prawdopodobnie wg. architekta Krzysztofa Bonadury Starszego. W XIX wieku budynek został niestety rozebrany, pozostawiając jedynie sklepione pomieszczenia przyziemia skrzydła południowego, użytkowane jako lodownia. W 1995 roku część rezydencji zostało odbudowane na Muzeum – Zamek Opalińskich. Odbudowa obiektu została dokonana m.in. dzięki zaangażowaniu wybitnego naukowca i krajoznawcy dr Włodzimierza Łęckiego, ówczesnego wojewody poznańskiego.

Ekspozycja prezentuje dzieje ziemi sierakowskiej od czasów najdawniejszych po współczesność. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe sarkofagi rodziny Opalińskich, odkryte w 1991 roku w krypcie kościoła pobernardyńskiego. Pozostałości zamku na południowym brzegu Warty zostały dodatkowo wyeksponowane. 

Kościół pobernardyński

Późnorenesansowy, imponujących rozmiarów kościół NMP Niepokalanie Poczętej z lat 1625-1639, dawny klasztor bernardynów. W świątyni znajduje się cenne wyposażenie, m.in. obrazy Krzysztofa Boguszewskiego w ołtarzach bocznych i nagrobki rodowe Opalińskich.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version