Galeria Wielkopolska * Zdjêcia * Turystyka * Zabytki
 
 

Sieroszewice

Dwór

Ogólne informacje

Wieś licząca około 1200 mieszkańców, jest siedzibą Urzędu Gminy Sieroszewice, powiat ostrowski. Polecam odwiedzenie strony Klubu SKKT "Wierchy" związanej z tą miejscowością.

Historia

Wieś wzmiankowana jako "Vzorovici" w bulli papieża Innocentego II w 1136 roku. Wymienia ją jako własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W roku 1441 była już wsią prywatną, szlachecką. W XVI-XVII wieku własność Sieroszewskich herbu Nabram. Miał tu stać, do zburzenia przez konfederatów barskich, pałac biskupi. Od XIX wieku do roku 1927 własność Skórzewskich, właścicieli Rososzycy, którzy w przeszłości również posiadali tutaj pałac.

Dwór

Dwór pochodzący z końca XIX wieku, zdbudowany w stylu eklektycznym, rozbudowywany w tym samym wieku o portyk frontowy i skrzydło zachodnie. Jest to obiekt parterowy, z poprzecznym skrzydłem wschodnim piętrowym. Wokół dworu znajduje się okołodworski park krajobrazowy o powierzchni 2,3 ha powstały pod koniec XIX wieku. Stan, jak widać na zamieszczonej fotografii nie jest najlepszy. Obecnie stanowi własność gminy.

Sieroszewice, dwór.


Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Wikipedia,

 

Tagi:Wielkopolska, Galeria, Fotografie, zdjęcia, stocks photo, noclegi, nocleg, turystyka, Sieroszewice, dwór.

 

polityka prywatności